YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tolon ve Eruygur "örgütün üst düzey yöneticileri olmak"la suçlanıyor
Tolon ve Eruygur "örgütün üst düzey yöneticileri olmak"la suçlanıyor
Tolon ve Eruygur "örgütün üst düzey yöneticileri olmak"la suçlanıyor
26 Mart 2009 / 07:36 Güncelleme: 26 Mart 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinden de sorumlu tutuldu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca 56 sanık hakkında hazırlanan 1913 sayfalık yeni iddianamede, Tolon ve Eruygur "örgütün üst düzey yöneticileri olmak"la suçlandı.


3'ER KEZ MÜEBBET


Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 6 cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, 'Eldiven' darbesini organize eden tutuksuz sanıklar emekli orgeneralleler Eruygur ve Tolon direkt olarak kanlı Danıştay baskını ve Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılması eylemlerinden sorumlu tutuldu.


İddianamede, "Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "Tasarlayarak, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.


İddianamede ayrıca, sanıkların işledikleri diğer suçlar için 142 yıldan 246'şar yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler