YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tığ, hergün en az bir silah ruhsatı dosyasını imza
Tığ, hergün en az bir silah ruhsatı dosyasını imza
Tığ, hergün en az bir silah ruhsatı dosyasını imza
29 Ağustos 2008 / 09:11 Güncelleme: 29 Ağustos 2008 / 00:00

Mersin Valiliği görevinde toplam 475 gün kalan Akif Tığ’ın, bu süre içinde 431 kişiye taşıma amaçlı silah ruhsatı verdiği belirlendi. Mülkiye müfettişleri, Vali Tığ’ın hafta sonu ve yıllık izin günlerini hesaplayınca, Tığ’ın, hergün en az bir silah ruhsatı dosyası imzaladığını belirledi. Yargıtay tarafından 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Tığ’ın bu cezası toplam 3 bin 483 YTL para cezasına çevrildi… Tığ'ın ruhsat verdiği kişilerden 76'sının sabıkalı olduğu belirlendi.


Mersin’de 27 Ekim 2001 ile 17 Şubat 2003 arasında görev yapan Tığ'ın, Yargıtay dosyasına göre eski Vali, Türk Ceza Kanunu'nun 240. maddesi uyarınca görevi kötüye kullanmaktan 11 ay 20 gün hapis, 333 YTL idari cezaya çarptırıldı. Hapis cezası 3 bin 150 YTL’ye çevrildi ve toplam ceza da 3 bin 483 YTL oldu. Hukuk mezunu olan ve halen Mersin’de Avukatlık yapan Tığ, 2 ay 27 gün de kamu hizmetinden men edildi.


İçişleri Bakanlığı, silah ruhsatı konusunda valileri uyarmak amacıyla Akif Tığ'ın Yargıtay'ca da onanan cezasını internet sitesine örnek olarak koydu. Kararda can güvenliği sebebiyle silah taşıma ruhsatı verilmesi yetkisinin yasa ve yönetmeliklerle İl Valiliklerine ait olduğu hatırlatılarak, Tığ'ın Mersin'de görev yaptığı dönemde il valilerine tanınan takdir yetkisini genişlettiği vurgulandı. Kararda ‘’ Takdir yetkisinin sınırlarını aşarak, yetkisini kötüye kullanan sanık, taşıma ruhsatı verilmesine ilişkin ilk başvurularını reddettiği 85 kişiye, daha sonra bir değişiklik olmamasına, yeniden bir araştırma yapılmamasına karşın silah taşıma ruhsatı onayı vermiştir. Tığ'ın bu eylemi takdir hakkının kullanılmasından öte, verilen yetkinin açıkça kötüye kullanılmasıdır."


ÇOCUK OLAYI
Vali Tığ, 17 Şubat 2002 günü de Mersin’de ters yöne girerek araç kullanan oğluna trafik cezası kesen polisleri de makamına çağırıp azarlamış, ceza kesen ekip amirinin görev yeri de değiştirilmişti. Dönemin İçel Emniyet Müdürü Turgay Pamuk'un oğlu Çağlar Pamuk ile Vali Akif Tığ'ın oğlu Atilla Tığ'ı ters yönde araç kullanırken yakalanmıştı. İki gence ceza yazılması üzerine ekip amiri Başkomiser görevden alınıp, Emniyet Müdürlüğü Kapı Koruma Karakoluna atanmıştı.


REKOR YAVUZDEMİR'DE
Vali Akif Tığ’ın görevde kaldığı süre içinde 431 kişiye ‘’Can güvenliği nedeniyle’’ silah ruhsatı vermesine rağmen bu konudaki rekor Trabzon eski Valisi Hüseyin Yavuzdemir’de bulunuyor. Hrant Dink cineyetinden sonra görevden alınan Yavuzdemir göreve kaldığı 870 gün içinde sadece taşıma olarak toplam 1517 kişiye silah ruhsatı verdi. Hüseyin Yavuzdemir, TBMM’de Hrant Dink komisyonunda ifade vermiş ve ‘’Neden bu kadar çok silah ruhsatı imzaladınız’’ sorusunu ‘’Milletvekilleri rica etti, geri çevirebilir misiniz?’’ diye cevaplamıştı. GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler