YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TETAŞ'ın ardından TEDAŞ da fiyat ayarlamasına gidi
TETAŞ'ın ardından TEDAŞ da fiyat ayarlamasına gidi
TETAŞ'ın ardından TEDAŞ da fiyat ayarlamasına gidi
04 Eylül 2008 / 08:19 Güncelleme: 04 Eylül 2008 / 00:00

Enerji Bakanlığı Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi'ne (TEDAŞ) sattığı elektriğin satış fiyatının 1 Ekim'den itibaren yüzde 34 oranında artırılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu.


Temmuz ayında başlayan otomatik fiyat mekanizması çerçevesinde TETAŞ'ın ardından TEDAŞ da fiyat ayarlamasına gidecek. Böylece tüketiciye 1 Ekim'den itibaren yansıyacak elektrik zam oranının yüzde 15'e yakın olması bekleniyor. ANKA'nın edindiği bilgiye göre, TETAŞ 1 Ekim'den geçerli olmak üzere elektrik toptan satış fiyatını yüzde 34 oranında artırarak 10,74 YKr'den 14,39 YKr'ye çıkarmak için EPDK'ya başvurdu. TETAŞ, zam için elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın fiyatının, dünya petrol fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle, yılbaşından bu yana yüzde 50'ye yakın artmasını gerekçe gösterdi.


-PİYASADAN FAHİŞ FİYATLA ALIM ETKİSİNİ GÖSTERECEK-


1 Temmuz'da başlayan otomatik fiyat mekanizması çerçevesinde, üç ayda bir maliyetler fiyata yansıtıldığı için, TETAŞ'ın zammı, bu kurumdan elektrik alarak tüketiciye satan TEDAŞ'ın tarifesine yansıyacak. Ayrıca, elektrik borsası olarak bilinen, Enerji Bakanlığı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin bünyesindeki Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'nde ortaya çıkan fiyatlar da 1 Ekim'deki zamma yansıyacak. Devletin özel sektörden saatlik fiyatlarla elektrik aldığı bu sistemde, yaz sıcakları nedeniyle klima kullanımı arttığı ve devlet elektrik bulmakta zorlandığı için çok yüksek fiyatlarla piyasadan elektrik alındı. Fiyatlardaki bu yükseliş de zamma yansıyacak. Bu süreçte TEDAŞ'ın tüketiciye yansıtacağı oranın yüzde 15'e yakın olacağı bildirildi.


-YILLIK ZAM YÜZDE 65'E ULAŞACAK-


Böylece tüketici 2008 yılında üçüncü kez elektrik zammı ile karşı karşıya kalacak. Yılbaşında yapılan yüzde 10-15 oranındaki zam, tüketiciye yüzde 19-20'ye yakın bir oranda yansımıştı. 1 Temmuz'da yapılan ikinci zamda oran yüzde 21 olmuştu. 1 Ekim'den geçerli olacak üçüncü zam da yüzde 15'e yakın bir oranda gerçekleşecek. Böylece 2008 yılında elektriğe yapılan zam oranı yüzde 65'e ulaşacak. Bu nedenle, enerji KİT'lerinde nakit darboğazı yaratma pahasına 5,5 yıl elektriğe zam yapmayan hükümetin bu çabası, toptan yapılan zamlarla etkisini yitirecek.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler