YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tesettür defilesi, Batılı ajansların dikkatini çek
Tesettür defilesi, Batılı ajansların dikkatini çek
Tesettür defilesi, Batılı ajansların dikkatini çek
05 Mart 2008 / 10:56 Güncelleme: 05 Mart 2008 / 00:00


Ankara merkezli bir firmanın gerçekleştirdiği ve üniversitelerdeki türban yasağınıda dramatize eden tesettür defilesi, Batılı ajansların dikkatini çekti.


Defileden karelere geniş yer veren yabancılar “Türkiye, İslam, Moda, Başörtüsü” başlıklarıyla haberi duyurdu. Konya merkezli Setrms firmasının defilesi Sheraton Oteli’nde gerçekleşti. Seyircinin desteğiyle üniversitelerdeki türban yasağını protesto gösterisine dönüşen defilenin fotoğraflarını abonelerine geçen yabancı ajansların, etkinliği “Türkiye-İslami-Moda, Türkiye-Başörtüsü” gibi anahtar kelimelerle duyurması dikkat çekti. Amerikan Associated Press (AP) defileden 5 kare, İngiliz Reuters ajansı ise tam 10 kare seçip abonelerin beğenisine sundu. Bu sayı, Türkiye’deki bir moda etkinliğine yabancıların genelde ayırdıkları kontenjanın oldukça üzerinde. Üstelik aynı ajanslar fotoğrafların altına da moda yorumu yazmak yerine siyasi yorum yapmayı tercih ettiler. Yani her haliyle Ankara’daki bu defilenin yabancı bakışıyla “sıradışı” olduğu bir gerçekti.


“Başörtüsü gerginliği”


AP fotoğrafların altına “Ankara’da İslami bir moda evinin düzenlediği 2008 ilkbahar-yaz hazır giyim defilesinden kreasyonlar. İslami başörtüsü Türkiye’de gerginlik kaynağı” diye yazdı. Reuters ise foto-altlarında daha fazla yoruma yer verdi: “Türkiye üniversitelerde Müslüman başörtüsü takan öğrencilere giriş yasağını kaldırmasına rağmen, kapalı kadınlar hala üniversite kapılarında içeri girmek için gösteri düzenliyor. Laik elit kesimin üyeleri olan rektörler ise, kıyafet kanununda daha kapsamlı bir değişiklik geçmeden kapalı öğrencileri üniversiteye sokmayacaklarını söyledi.”


“Kırmızı çizgiyi” geçtiler


Defileyi 900’e yakın davetli izledi. Üniversiteli öğrencilerin mankenlerin koluna girip yaptığı tiyatro tarzı podyum şov, büyük alkış aldı. Podyuma önce bir kırmızı şerit çekildi. Türbanlı mankenler kırmızı şeride gelince durdu, türbansız mankenler ise geçti. Öğrenciler ise yanlarında getirdikleri perukları türbanlı öğrencilere taktı. Türbanlı öğrenciler perukla kırmızı çizgiyi aştı. Daha sonra podyum ortasındaki kırmızı çizgiyi söken öğrenciler başlarındaki peruğu da çıkararak türbanlı olarak yürüdüler. Salonda alkış tufanı koptu. Podyumdakiler ise her daim seksapellikleriyle ön planda olan ancak bu kez türban takan Ece Gürsel, Tuğba Altıntop, Elif Ece Uzun, Sanem Balcı, Tatiana gibi mankenlerdi. Ancak kalabalıktan çılgınca alkış aldılar.


Defileye çok sayıda AKP’li milletvekili eşi ile Pakistan Büyükelçisi Syed İftikhar ve eşinin de aralarında bulunduğu başı kapalı davetliler katıldı. Defileyi kızı ve gelini ile birlikte TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç da izledi ve türban gösterisinin iyi bir mesaj olduğunu söyledi. Konuklar arasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım ile Tarım Bakanı Mehdi Eker’in eşi Yasemin Hanım da yer aldı. Hepsi de firmanın iyi birer müşterisi...


“En kısa zamanda sipariş vereceğim”


“Uzak Şehirlerde” adlı defileyi kızı Ayşenur ve gelini Leyla ile izleyen Münevver Arınç “Toplumda aslında türban sıkıntısı yok” dedi. Ayşenur Arınç ise çok beğendiğini belirtip “En kısa zamanda firmaya sipariş vereceğim” diye konuştu.


‘Çok sayıda teşekkür telefonu aldım’


Setrms firmasının ortaklarından Abdurrahim Çelikten, Türkiye’deki türban gerçeğini podyuma yansıttıklarını söyledi. VATAN’a konuşan Çelikten, defile sonrasında çok sayıda teşekkür telefonu aldıklarını söyleyerek, “Bence Türkiye’de aslında türban sorunu yok. Türbanlısıyla başı açığıyla herkes barış içerisinde yaşıyor. Yaratılan yapay gündemle bu gölgelenmek istiyor” diye konuştu.


Çelikten protesto gösterisinde kardeşlik mesajı verdiklerini belirterek, türban düzenlemesindeki bağlama şekli tartışmalarını yanlış bulduğunu belirtti ve ekledi: “Bağlama şekli konusunda bile toplumu germeye çalışıyorlar. Tesettürde yüzlerce bağlama şekli var. İsteyen istediği gibi bağlar. Mesela bana kimse üç düğmeli beyaz takım elbise giydiremez. İşte giyim konusu da böyledir. Kıyafet kişisel tercihtir, kimse karışamaz...”


Konyalı tekstil firması


Setrms tekstil firması Konya merkezli. Buradaki 6 katlı büyük bir mağazasıyla sadece bayanlara hizmet veriyor. 1964 yılında terzilik ile işe başlayan ve 1974 yılında Ankara’daki ilk mağazasını açan şirketin kurucusu Mehmet Çelikten’in Ankara’da da 3 bin 200 metrekarelik bir fabrikası ve 300 çalışanı var. Setrms’in 5 yıllık hedefleri arasında; Türkiye’de 48 satış noktası yurt dışında 5 ayrı bölgede toptan ve perakende satış merkezleri oluşturmak yer alıyor.Vatan
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler