YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temizöz'ün parası jandarmadan
Temizöz'ün parası jandarmadan
08 Ekim 2009 11:05
Star gazetsinin iddiasına göre, Albay Temizöz’ün avukat parasını jandarma ödüyor...

Cemal Temizöz, faili meçhul cinayetlerin azmettiricisi olarak tutuklandı. Hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. Cezaevinden Kayseri İl Jandarma Komutanlığı yapan Temizöz’ün avukat parasını da jandarma ödüyor

Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, Şırnak bölgesindeki bazı faili meçhullerle ilgili olarak tutuklandı ve Diyarbakır Askeri Cezaevi’ne konuldu. Hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyşle dava açılmasına ve yaklaşık 7 aydır tutuklu olmasına rağmen halen Kayseri İl Jandarma Komutanı olduğu ortaya çıkan Cemal Temizöz’ün, avukatının parasının da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ödendiği ortaya çıktı.

ADLİ MÜŞAVİR CEVAP VERDİ

Albay Temizöz’ün ‘cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak”, “adam öldürmeye azmettirmek” ve “adam öldürmek’’ suçlarından hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılandığı davanın müdahil avukatlarından Tahir Elçi 14 Eylül’de Jandarma Genel Komutanlığı’na bir dilekçe gönderdi.

Elçi’nin dilekçesinde “Görevden alma işlemi yapıldı mı” ve ‘’Albay Cemal Temizöz’ün avukatlık ücretiyle ilgili nasıl bir işlem yürütülüyor’’ şeklinde sorular yer alıyordu. Dilekçeye cevap 29 Eylül’de  Jandarma Genel Komutanlığı Adli Müşavirlik biriminden Hakim Kd. Albay Adli Müşavir Gazi Koçer imzasıyla geldi.

AVUKATININ ÜCRETİNİ ÖDÜYORUZ

‘Hizmete Özel’ ibareli belgede, Temizöz’ün avukatına kendileri tarafından ödeme yapıldığı belirtildi. Yazıda “Terörle Mücadele Kanununun 15. maddesi ve Terörle Mücadelede görev alan personelin, bu görevlerinin ifasında doğduğu iddia edilen suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda müdafi olarak belirlediği avukat veya avukatların ücretlerinin ödenme usul ve esaslarına dair yönetmelik hükümleri uyarınca adı geçen personelin tayin ettiği (1) avukatın ücreti Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinden karşılanmıştır” denildi. Cevapta “Albay Temizöz’ün açığa alınmadığı ve yargılama süreci takip edilmekte olup gelişmelere göre konunun ayrıca değerlendirilileceği” belirtildi.  • HABER MERKEZİ

İşte o kanun

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’n 15. maddesi şöyle: ‘’Terörle mücadelede görev alan istihbarat ve kolluk görevlileri ile bu amaçla görevlendirilmiş diğer personelin, bu görevlerinin ifasından doğduğu iddia edilen suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda müdafi olarak belirlediği en fazla üç avukatın ücreti ödenir ve bunlara avukatlık ücret tarifesine bağlı olmaksızın yapılacak ödemeler, ilgili kuruluşların bütçelerine konulacak ödenekten karşılanır.’’

Kanun dağdaki çatışmalar için

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Albay Cemal Temezöz’ün avukatının ücretini ödemek için Terörle Mücadele Kanunu’nu gerekçe göstermesine hukukçulardan tepki geldi. İşte o tepkiler:

HUKUKSUZ CİNAYETLER VAR

ÜMİT KARDAŞ (Emekli Askeri Hakim Albay):  Avukatlık masrafını Jandarma’nın karşılaması doğru değil. Temizöz’ün işlediği iddia edilen suçlar bu madde kapsamına girmez. İnsanları hukuk dışı bir şekilde öldürmek terörle mücadele değildir. Burada her türlü hukuk kuralının dışına çıkılarak işlenen cinayetler var.

TMK KAPSAMINDA DEĞİL

TAHİR ELÇİ (Müdahil Avukat): Temizöz’ün işlediği suçların terörle mücadele kapsamında değerlendirilmesi doğru değil. Temizöz soruşturması terörle mücadale kapsamında yürütülen bir soruşturma değil. Sivil vatandaşlar öldürülmüş ve devletin parası masum insanları öldürdüğü veya öldürttüğü iddia edilen birinin savunmasına aktarılıyor.

BU TAVIR ÇOK ZORLAMA

HURŞİVAN ELÇİ (Şırnak Baro Başkanı) Jandarma Genel Komutanlığı’nın kanun maddesini yorumlama şekli yanlış. Jandarma’nın bu tavrı zorlamar. O kanunun dağdaki çatışmalar içindir. Şehirdeki suçsuz ve sıradan vatandaşa karşı hukuka aykırı eylemde bulunmak için uygulanan bir yasa değildir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler