YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle aykırı bul
Temel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle aykırı bul
Temel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle aykırı bul
30 Temmuz 2008 / 14:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Almanya Anayasa Mahkemesi, Baden-Württemberg ve Berlin eyaletlerindeki sigara içme yasağını, "birahane ve diskotek sahiplerinin temel haklarını ihlal ettiği" gerekçesiyle anayasaya aykırı buldu.


Karlsruhe kentinde bulunan Anayasa Mahkemesi, Berlin ve Tübingen kentlerinden 2 birahane sahibiyle Heilbronn kentinden bir diskotek sahibinin, gelirlerinin büyük ölçüde azaldığı gerekçesiyle sigara içme yasağının kaldırılması konusunda yaptığı şikayetleri haklı buldu.


Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, eyalet yönetimlerinin hem birahane ve diskotek sahiplerinin iş yapma haklarını koruyacak, hem de sigara içmeyenleri koruyacak daha az sıkı düzenleme yapılabileceğine işaret edilerek, mevcut uygulamaların şimdilik yürürlükte kalmasının, ancak 2009 yılı sonuna kadar yeni bir düzenleme yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.


Yeni düzenleme yapılana kadar 75 metrekareden daha küçük birahanelerde hemen yeniden sigara içilebilmesine karar veren mahkeme, ancak 18 yaşından küçüklerin bu birahanelere girmesinin yasaklanması ve birahanelerin girişine bununla ilgili bir yazı konulması yönünde karar aldı.


Mahkeme, ayrıca diskoteklerde sigara içenler için ayrı bir bölüm yapılmasına izin verdi, ancak bu bölümlerde dans pistleri bulunmaması şartı getirildi.


Berlin ve Baden-Württemberg eyaletindeki birahane sahipleri, müşterilerinin çoğunun sigara içtiğine dikkati çekerek, bu müşterilerin sigara içemedikleri için birahanelere gelmemesi yüzünden büyük ölçüde maddi zarara uğradıkları ve iflas edecekleri gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine sigara yasağının kaldırılması için şikayet dilekçesi sunmuştu.


Almanya'da 1 Temmuzda, ülke çapında kapalı yerlerde sigara içilmemesi yasaklanmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler