YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teklife sert muhalefet
MİT Kanunda değişiklik öngören teklife muhalefetten sert tepki var. CHP'li Tanrıkulu, teklifin örgütlerin işini kolaylaştıracağını söyledi. ''Bu yasalar savcıların önünde zaman ayarlı bomba gibi" dedi...
Teklife sert muhalefet
15 Şubat 2012 / 08:50 Güncelleme: 15 Şubat 2012 / 08:53

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, savcının celbi asıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlara çıkardığını iddia ederek, ''Bu yasalar savcıların önünde zaman ayarlı bomba gibi. Bugün buraya attılar yarın nereye atacağı belli olmaz'' dedi...

Milletvekilleri, MİT Kanununda değişiklik öngören teklif üzerinde konuştular.

CHP'li Tanrıkulu, MİT görevlilerinin savcıya gidip ifade vermeleri gerektiğini söyledi. Teklifin geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Tanrıkulu, şöyle konuştu:

''30 yıllık meseleyi kurnazlıkla çözmeye çalışıyoruz. Bu mesele herkesi götürür, gelin burada görüşelim ve çalışalım. Bu işleri açık yapalım, gizli yapmayalım. MİT'i niye örgütlerin içine sokuyorsunuz  Bu meseleyi barış içinde çözmek varken, neden bunları yapıyoruz, demokrasiyi neden denemiyoruz  10 yıldır iktidardasınız ama çözemediniz, keşke çözseydiniz de biz de bunları konuşmasaydık ve insanlar ölmeseydi. Bir takvim çıkartalım, 1 yıl, 3 yıl diyelim. Arka kapı denen bir müessese var. Kamuoyu önünde konuşmadıklarımızı konuşalım orada.''

Tanrıkulu, savcının celbi asıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlara çıkardığını iddia ederek, ''Gelin mayınla alanları birlikte temizleyelim. Bu yasalar savcıların önünde zaman ayarlı bomba gibi. Bugün buraya attılar yarın nereye atacağı belli olmaz'' dedi.

''Vazgeçsin bu işten''

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, ''Bu sorun makinenin civataları gevşediği için ortaya çıktı'' dedi. Özgündüz, teklifte, ''Başbakanın görevlendireceği işi yapmak üzere'' denildiğini ifade ederek, ''Başbakanı uyarıyorum; Başbakan Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Onun iyiliği için uyarıyorum vazgeçsin bu işten, sıkıntıyı sokar// ifadelerini kullandı.

''Olağanüstü bir süreç yaşıyoruz''

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, ''Savcı çıkmış MİT mensuplarını sorgulamak istiyorum, elimde deliller var' diyor. Olağanüstü bir süreç yaşıyoruz ama sizler 'bunlar ifadeye gitmemeli' diyorsunuz. Önce MİT görevlileri için arama kararı çıkartılıyor ama sonra Başsavcıvekili ''Oslo görüşmeleri soruşturma kapsamında değil' diyor. Herhalde yakalama kararı da kalkacak'' diye konuştu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, teklifin alelacele getirilmesinin nedeninin, yürütmenin başına kadar giden bir soruşturmayı engelleme çabası olduğunu iddia etti.

''Sayın Bekir Bozdağ'a bile bu kadar gaf yaptıran, panikleştiren neden, yangının büyüklüğünden ve bacayı sarmasının psikolojisinden mi kaynaklanıyor '' diye soran Köktürk, ''Sayın Başbakan açısından, kralın çıplak olduğunu düşünüyorum'' dedi.

''Teklif terör örgütlerinin işini kolaylaştıracak''

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, ''Türkiye'de neler oluyor  Uludere'de sınıra kalabalık grubun geldiği istihbaratını kim verdi  KCK'nin yaptığını bildiğimiz olayların hangisini MİT yapmıştır  KCK'nin yürütme kurulunda kaç tane MİT mensubu vardır  MİT, KCK'yi ele geçirmiş midir '' sorularını yöneltti.

Öztürk, teklifle terör örgütlerinin işinin kolaylaştırıldığını da ileri sürdü.

Konuşmaların ardından MİT Kanununda değişiklik öngören teklif kabul edildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler