YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taşeronlarla ilgili yeni düzenlemeler getirilecek
Taşeronlarla ilgili yeni düzenlemeler getirilecek
Taşeronlarla ilgili yeni düzenlemeler getirilecek
22 Şubat 2008 / 08:24 Güncelleme: 22 Şubat 2008 / 00:00

Çalışma Bakanı Çelik, Tuzla tersanelerinde yapılan denetimlerde eksiklikleri tespit edilen işyerleri için tanınan sürenin dolduğunu belirterek, taşeronlarla ilgili yeni düzenlemeler getirileceğini açıkladı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son 15 yılda 82, son 8 ay içerisinde ise 18 işçinin hayatını kaybettiği Tuzla tersanelerinde yapılan denetimlerde eksiklikleri tespit edilen işyerlerinin bu eksiklikleri gidermeleri için tanınan sürenin dolduğunu belirtti. “Şimdi, hukuki yaptırımlar kapıda...” diyen Çelik, istihdam paketi çerçevesinde taşeronlarla ilgili yeni düzenlemeler getirileceğini söyledi.


İŞTE VAHİM TABLO


Çelik dün parlamento muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında, göreve geldiği tarihten itibaren müfettişlerin Tuzla’da denetim yaptığını, 10 müfettişin sürekli orada görevini sürdürdüğünü vurgulayarak, denetimler sonucunda 588 eksiklik tespit edildiğini, sadece 2 işyerinin yasal duruma uygun davrandığını anlattı. Çelik, 5 Kasım 2007 ile 15 Şubat 2008 tarihleri arasında işin yürütümü denetimi kapsamında, 21 üst işveren ve 53 alt işverenin (taşeron) denetlendiğini ve eksikliklerin tespiti sonucu 1.9 milyon YTL idari para cezası verildiğini bildirdi.


Çelik, “İşyerlerinden 21’i sosyal güvenlik kurumuna bildirilmemiş, 14 işyerinin vergi dairesiyle alakası yok, 28 işyerinde prim gün sayısı ile gösterilen rakam arasında çelişki var. Hiç yabancı işçi çalıştırılmadığını söylüyorlardı, 3 kaçak yabancı işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Bunlara 15 bin YTL ceza kesildi. Eksikliklerin giderilmesi için gerekli tüm başvurular, bildirimler yapıldı. Eksikliklerin giderilmesi için verilen süreler doldu. Şimdi, hukuki yaptırımlar kapıda...” dedi.


KAPASİTE ÜZERİ SİPARİŞ


Çelik, yaptıkları incelemeler sonucunda sorunları, mesleki eğitim eksikliği, alt işveren (taşeron) uygulaması, işyerlerinin potansiyellerinin üstünde talep alması olarak tespit ettiklerini anlattı. Çelik, “5-10 gemi yapabilecek kapasitede olan yerler, 20 gemi siparişi alıyor. Teslime yoğunlaşınca bazı şeyler ihmal ediliyor. Sektörün büyümesine, gelişmesine evet. Ancak, bu sağlıklı şartlarda olmalı” görüşünü ifade etti.


MECLİS DA EL ATTI


Tuzla’da yaşanan ölümlere TBMM de el attı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İstanbul Tuzla tersanelerinde meydana gelen ölüm olaylarını masaya yatırdı. Tuzla’da meydana gelen olaylarla ilgili bireysel başvuru olduğunu bildiren Komisyon Başkanı Zafer Üskül, “Orada bir sorun var, bu sorunun ne olduğunu araştıracağız” diye konuştu.


Tuzla tersanelerindeki işçi ölümlerini araştırmak için TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu da AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas başkanlığında bir alt komisyon oluşturdu. Alt Komisyon Başkanı Kafkas “Burada 8 ayda 18 insanın ölümünü sadece basit bir iş kazası tanımlamasıyla ortadan kaldırmak, görmezden geliyor olmak gibi bir şan olamaz. Burada bir dram var, sıkıntı var... Bilgisi ve belgesi olan, bu konunun araştırılmasını isteyen kim varsa incelemeye hazır olduğumuzu, hiçbir karanlık noktanın kalmaması konusunda kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler