YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi davada 125.duruşma
Tarihi davada 125.duruşma
09 Haziran 2011 12:27
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davaya 18 tutuklu sanık katıldı.

İkinci ''Ergenekon'' davasının 125'inci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay ile İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 18 sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Frof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Mutafa Dönmez ve Hasan Ataman Yıldırım ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, OdaTv'ye yönelik operasyonun ardından ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de hazır bulundu.

Çapraz sorgusu yapılan üsteğmen Taylan Özgür Kırmızı, S-1 yapılanması içerisinde yer alan asker kökenli sanıkların özel bilgilerini İbrahim Şahin'e ulaştırdığı iddialarına ilişkin soruları yanıtladı.

Kırmızı, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in ''Sizin aranızdaki yakın irtibat nedir  Şahin, bu kadar teğmenin içinde neden sizden böyle bir şey istiyor '' diye sordu.

Kırmızı da Şahin'in, telefon irtibatları incelendiğinde, kendisi dışındaki teğmenlerle görüşmediğini belirterek, bunun nedeninin Tokat'tan tanışıklığı bulunması dolayısıyla güven duymuş olabileceğini kaydetti.

Pekgüzel'in, ''İbrahim Şahin, böyle 2-3 görüşme ile size nasıl bu kadar güvenebildi de böyle önemli bir görev teklifinde bulunabildi '' sorusu üzerine araya giren Kırmızı'nın avukatı Hasan Fehmi Demir, savcının tahmine dayalı, somut olmayan sorular yönelttiğini söyledi.

Suçu ortaya çıkarabilecek somut sorular yönelttiğini ifade eden Pekgüzel, örgütü ortaya çıkarabilecek sorular sorduklarını kaydetti.

Bunun üzerine Kırmızı, ''Benim zaten, Özel Kuvvetler Komutanlığına atanmam için verdiğim bir dilekçe vardı. Yaptığım görevlere de bakıp böyle bir teklifte bulunmuş olabilir'' dedi.

Özel Kuvvetler Komutanlığına gitmek istediğini, ancak İbrahim Şahin'in bu konuda kendisine yardımcı olabileceğini düşünmediğini ifade eden Kırmızı, bunu teğmen olduğu dönemde istediğini, kıdemli üsteğmen olarak bu isteğinden vazgeçtiğini vurguladı. Kırmızı,''Bu yaşta özel kuvvetlerde görev yapmak kondisyon gerektirir. Yaşım 30'u geçti. Ben o kondisyonu veremem diye düşünüyordum'' şeklinde konuştu.

İbrahim Şahin ile ilk konuşmasında Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde yeni bir müsteşarlık kurulacağını, kendisinin de orada görev yapacağını söylediğini belirten Kırmızı, ''Benden, güvenebileceğim teğmenler istedi. Genelkurmayın yeni bir yapılanmaya gittiğini söyledi. Ben de televizyondan yeni bir müsteşarlığın kurulacağını duymuştum'' diye konuştu.

Pekgüzel'in, ''Şahin sizinle ilk konuşmasında emredici konuşuyor, 'Söylediklerimi yapacaksın' diyor'' şeklindeki sözlerine Kırmızı, Şahin ile aralarında emir komuta ilişkisinin bulunmadığını ifade etti.

Pekgüzel'in ''Susurluk yaftası olan bir şahıs, size ekip kuracağını söyleyerek, eleman istiyor. Böyle bir kişinin bu birimin başına geçeceğini nasıl açıklarsınız'' sorusuna ise Kırmızı, ''Şahin 'Müsteşar olacağım, başına geçeceğim' deyince ben de şüphelendim. Her şeyin sonunda böyle bir şeyin olmayacağına kanaat getirdim'' şeklinde cevap verdi.

Savcı Pekgüzel'in resmi olarak kurulmayan bir birim için neden kan grubu, TC kimlik numarası gibi bilgileri İbrahim Şahin'e verdiği sorusuna Kırmızı, bu birimde görev alacağını düşündüğünü belirterek, operasyonlarda kan grubu, TC kimlik numarası gibi bilgilerin gerekli olduğunu söyledi.

Şahin ile yüz yüze görüşmediğini dile getiren Kırmızı, bir kez bir telefonla aradığında kendisine Genelkurmay Başkanlığında olduğu söylenen Şahin'in, gerçekte Genelkurmaya gitmediğini öğrendiğini kaydetti.

Kırmızı'nın, Genelkurmay Başkanlığına girişlerde kayıt tutulduğunu söylemesi üzerine Pekgüzel de askeri savcılıkla görüşmek için Genelkumay Başkanlığına gittiğini, ancak bir kayıt tutulmadığını söyledi.

Bunun üzerine Kırmızı, ''Çok yanlış yapmışlar, tutulması gerekirdi'' dedi.

Kırmızı, savcı Nihat Taşkın'ın, ''Bütün bu olanlardan sonra ne düşünüyorsunuz '' sorusuna ise ''Sanırım İbrahim Şahin de bu oluşumun illegal olmadığını düşünmüş. Ama İbranim Şahin kandırılmış. Dolayısıyla biz de kandırılmışız. İbrahim Şahin bu isimleri, listeyi bizden alıp bir komutana götürüp bunlar iyi çocuklar diye söyleyecek şeklinde düşündüm. Ama hiçbir komutan ile görüşmemiş'' yanıtını verdi.

Savcı Taşkın'ın sorularını tamamlamasının ardından da duruşmaya öğlen arası verildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler