YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sorulamaya Temizöz de katılmış
Kayseri'de 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda yaşanan işkence ve hipnozlu sorgulamayla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı...
Sorulamaya Temizöz de katılmış
21 Ocak 2010 / 07:42 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 08:11

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 3 astsubayın ifadesini hipnoz ve işkence yaparak aldığı iddiasıyla tutuklanan emekli Yarbay Gürol Doğan ilk kez ifade verdi. Astsubayların ifadelerinin alındığında orada bulunduğunu itiraf eden Doğan, kurum içi sorgulamaya Diyarbakır'daki faili meçhuller davasında yargılanan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün de katıldığını söyledi. Sanığın ifadesi doğrultusunda Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu olan Temizöz'ün ifadesine başvurulması kararlaştırıldı. Doğan'ın tahliye isteği ise reddedildi.

Gürol Doğan, savunmasında hipnoz yapmadığını ileri sürdü. Ancak Hava Hakim Albay Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'un isteği üzerine astsubayları gözlemleyerek yalan söyleyip söylemediklerini hazırladığı notlar şeklinde kendisine ilettiğini açıkladı. 7 Mart 2009'da İzmir'de bulunduğu sırada Üçok'un telefon edip kendisini 'çok önemli bir görev var' diyerek Kayseri'ye çağırdığını anlatan Doğan, "Bana 'Önemli bir görevdeyiz. Senin bilgine ihtiyacımız var. Kayseri'ye gelmen gerekiyor, bunu telefonda söyleyemem' dedi. Vatan-millet meselesi olduğunu, bir an önce gelmem gerektiğini söyledi. Ben de İzmir'de iki ayrı lisede Milli Güvenlik derslerine girdiğimi ve gelmemin mümkün olmadığını söyledim." diye konuştu. Daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda Üsteğmen Mehmet Çelik'in kendisini Kayseri'ye gitme konusunda nasıl ikna ettiğini şöyle aktardı: "'Bırak dersi ve aileyi, bu vatan-millet meselesi. Uçak biletini ayarlıyorum, taksiye atla ve git. Bütün masrafların Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan karşılanacak. Bilgin bizim için önemli' dedi. Uçak biletlerim karşılandı. Haricinde para almadım."

Kayseri'de kendisini havaalanından ismini bilmediği sivil bir kişinin aldığını ve Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'na götürdüğünü kaydeden Doğan, buraya girişte kendisinden kimlik istenmediğini ve herhangi bir kayıt yapılmadığını vurguladı. Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'a telefonda söyleyemediği konunun ne olduğunu sorduğunu dile getiren emekli Yarbay, Üçok'un, astsubayları kastederek, "Biz ifadelerini aldık. Ama daha detaylı bilgiye ulaşmak için senin bilgine ihtiyacımız var." şeklinde bilgi verdiğini ifade etti. Kendisinin kısa sürede detaylı bilgiye ulaşılamayacağını Üçok'a söylediğini belirten Doğan, daha sonra üç astsubayın ifadelerinin alınmasına katıldığını söyledi.

'TEMİZÖZ, SONRADAN ODAYA GİRDİ'

Sorgu sırasında kendisiyle birlikte bazen bir bazen de birden fazla sivil şahsın yer aldığını anlatan Doğan, astsubaylardan Orhan Güleç'in ifadesinin alınması sırasında Cemal Temizöz'ün de sonradan odaya girdiğini kaydetti. İfadeye sivil şahıslarla girdiğini itiraf etmesine rağmen herhangi bir hipnoz işlemi uygulamadığını öne süren sanık, şöyle devam etti: "Ben herhangi bir şekilde astsubaylara soru sormadım. Sadece yanımdaki diğer şahıslar soru soruyor ben de astsubayların verdiği cevaba göre 'doğru veya yalan söylüyor' diyordum. İfade sırasındaki izlenimlerimi de not alarak Albay Ahmet Zeki Üçok'a verdim." Doğan, Hava Harp Okulu'nda eğitim alırken, Aksaray'da bir kişiden hafta sonları hipnoz dersi aldığını dile getirdi. Diyarbakır'da görev yaparken istek üzerine suç işlediği iddia edilen askerî personelin sorgusuna girdiğine de değindi.

Hipnoz ve işkenceyle sorgulandığı belirtilen astsubaylardan İsmail Dağ ve Orhan Güleç, duruşmaya avukatlarıyla birlikte katıldı. Astsubaylar, Doğan'ın kendileriyle sivil şahıslar eşliğinde farklı yerlerde birden fazla görüştüğünü söyledi. Emekli Yarbay'ın kendilerine Üçok tarafından zorla kabul ettirilmeye çalışılan iddialarla ilgili sorular sorduğunu belirterek, şunları anlattı: "Gürol Doğan bize 'Siz söylemeseniz de ben size zaten hipnozla her şeyi söylettirir, yazdırır ve altına da imzanızı attırırım.' dedi. Çok kötü şartlar altında hakaretler eşliğinde tartaklanarak ifademiz alındı. Nezarette çok soğuk ve insan dışkılarının bulunduğu mekanlarda kaldık. Gece yarılarından sabahlara kadar ifadelerimiz alındı. Uyumamıza izin verilmiyordu."

Mahkeme heyeti, duruşmayı ileri bir tarihe ertelerken, astsubayların sorgulamasına katıldıkları belirtilen istihbarat birimindeki görevlilerin kimlik ve fotoğraflarının istenmesine karar verdi.

Sorgu sırasında başka kişilerin bulunması suç

Astsubaylardan Ali Balta'nın avukatı Çağatay Sakaoğlu, sorgu sırasında görevliler dışında başka kişilerin bulunmasının suç olduğunu söyledi. Sakaoğlu, duruşma çıkışında bir gazetecinin askerî savcı tarafından yürütülen sorgulamaya sivil birisinin katılıp katılamayacağı yönündeki sorusu üzerine şunları kaydetti: "Ceza Muhakemeleri Usul hukukumuzda sivil, askerî ya da herhangi bir personelin sorgusunda görevli olmayan hiçbir kimse sorguya iştirak edemez. Sorguya katılamaz. Bulunması bile doğru değildir. Suçtur. Bu yargılama da onun üzerine yapılmaktadır."

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler