YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl 11 Kası
Son Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl 11 Kası
Son Gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl 11 Kası
13 Kasım 2008 / 13:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

11 Kasım’da hayata gözlerini yuman İstiklal Madalyası sahibi son gazi son Çılgın Türk emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl için MHP’den gelen "Meclis’te devlet töreni yapalım, vefa borcumuzu ödeyelim" önerisine, AKP, CHP ve DTP de destek verdi. Şu sıralar Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve bakanlar ile milletvekillerinin katılımıyla Meclis'te bir tören yapıldı. İkinci tören İstanbul'daki Selimiye Kışlası'nda yapılacak.


11 Kasım’da hayata gözlerini yuman İstiklal Madalyası sahibi son gazi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl için TBMM de tören düzenlendi.
Törende  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, bakanlar, siyasi parti liderleri, milletvekilleri ile gazinin kızı, damadı ve torunu da hazır bulundu .
Birgöl için yarın da  İstanbul’da Selimiye’deki 1. Ordu Komutanlığı Karargahı’nda k “Devlet Töreni” yapılacak Törene  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Kuvvet Komutanları da katılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti nedeniyle  bugünkü törene katılamadı.
Birgöl ün cenazesi yarın Selimiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün bir yazıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan’a başvurarak, Birgöl için TBMM’de tören düzenlenmesini istedi. Toptan, "Vefa borcumuzu ödeyelim" diyerek harekete geçti ve törenin mevzuat açısından nasıl organize edileceğini araştırdı. AKP, CHP ve DTP yönetimleri de aynı saatlerde son gazinin Meclis’ten uğurlanmasını istediler.


Yazıcı görevlendirildi


Toptan, Başbakanlık ile temas kurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan da tören hazırlıkları için Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’yı görevlendirdi. Cenazenin Meclis’teki tören için Ankara’ya getirilmesi gerektiğinden Birgöl’ün ailesi ile de temas kuruldu.


Genelge ile Meclis töreni


Devlet cenaze törenleri yönetmeliği, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan için devlet töreni düzenlenmesini öngörüyor. Ancak, Bakanlar Kurulu’nca cenaze töreni düzenlenmesine karar verilen kişiler için de devlet töreni yapılabiliyor. Meclis’teki tören için kararname çıkartılması bugüne yetişemediğinden bir genelge hazırlandı. Bu nedenle Ankara’daki tören "Devlet" değil "Meclis töreni" oldu.


Kararname hazırlandı


Son gazi için İstanbul’da devlet töreni düzenlenmesi için de Bakanlar Kurulu kararnamesi hazırlandı. Başbakanlık yetkilileri, yarına kadar imzaların tamamlanarak kararnamenin yayınlanacağını bildirdiler. Böylece İstanbul’daki tören, "Devlet töreni" olacak. HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler