YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son dalgaların hedefinde kimler olacak?
Son dalgaların hedefinde kimler olacak?
Son dalgaların hedefinde kimler olacak?
23 Ocak 2009 / 17:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon operasyonunda sona yaklaşılıyor. Geriye hızlıca gerçekleştirilecek beş dalga daha kaldı. Peki, bu dalgalar kime yönelecek? 1 numara ele geçecek mi?


Ergenekon operasyonu bir yandan dava sürerken devam ediyor. Dün İşçi partisi lideri Doğu Perinçek’in Ergenekon davasında verdiği ifade, yine dün operasyonun 11. dalgasının gölgesinde kaldı. Oysa Perinçek’in ifadesinde önemli bir şey vardı. Perinçek, intihar eden emekli Albay Abdülkadir Kırcı ile ilgili mealen şunları söylemişti: Bir kahramanı koruyamadık. Üzerimize düşeni yapmadık. Yazıklar olsun bize, hükümeti indiremedik...


Perinçek’in aslında ne olduğunu anlatan bu ifadesi Silivri’deki mahkeme salonunda alınırken diğer yandan Türkiye, zamanlama açısından oldukça sürpriz sayılabilecek yeni bir Ergenekon dalgasıyla karşı karşıya kaldı.


Ergenekon Soruşturması kapsamında düzenlenen 10'ncu dalga operasyonunda tutuklanarak cezaevine konulan eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evinde çıkan 'S-1 belgesi’, dün sabah gerçekleşen 11'inci dalgayı getirdi. Polis, suikast timi olduğu ileri sürülen asker ve polisler ile finansör oldukları iddia edilen sivillere 15 ayrı ilde baskın düzenledi. Operasyonda; bir yüzbaşı, 4 subay, 4 astsubay olmak üzere 8 muvazzaf asker ile biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri olmak üzere 13 polisin de aralarında bulunduğu 38 kişi gözaltına alındı. Şahin, savcılıktaki ifadesinde korgeneral Bekir Kalyoncu'nun, "Yeni oluşturulacak terörle mücadele müsteşarlığına atanacaksın" diyerek 300 kişiyi seçmesini istendiğini ileri sürerek kendisinin de Özel Harekât polisleri ve 30 yaş altı askerlerden 'S-1 belgesi' adlı bir liste hazırladığını anlatmıştı. Polis, listedeki isimlerde son dönemde yaşanan hareketlilik üzerine 'operasyon' tarihini öne aldı ve listedeki isimleri dün tek tek gözaltına aldı.


Dünkü operasyon gözaltına alınanların Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve araştırmacı Erhan Göksel dışında ünlü olmaması nedeniyle etkisi zayıfmış gibi görünebilir. Ancak 15 ayrı ilde yapılması, kapsam bakımından en büyük dalgayla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor.


Diğer yandan 10. dalganın hemen ardından gelen bu zincirin son halkası, 10. dalga ile ilgili iyibilgi’nin daha önce yazdıklarını doğruluyor. İyibilgi, 10. dalgada ele geçen 1 milyon belgenin Emniyet yetkilileri ve savcılara pek çok delil verdiğini, hatta örgütün şemasının çıktığını yazmıştı. Emniyet kaynaklarının “1 numarayı biliyoruz, altı dalga daha olacak ve 1 numara ele geçecek. 1 numarayı aldığımızda Türkiye’de yer yerinden oynayacak” şeklindeki sözleri basına yansımış ve tekzib edilmemişti. Dün gerçekleşen 11. dalga ile geriye beş operasyonun daha kaldığı belirtiliyor. 10. dalga sonrasında Ankara’da harekete geçen bir lobinin ise operasyonun daha ileri gitmemesi  için uğraş verdiği yine basının dikkat çektiği gelişmelerden. (İyibilgi.com)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler