YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son bir ay içinde iki üst düzey komutan istifa ett
Son bir ay içinde iki üst düzey komutan istifa ett
Son bir ay içinde iki üst düzey komutan istifa ett
28 Ocak 2008 / 12:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kocaeli Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, sürpriz bir şekilde görevinden ayrılarak, emekliliğini istedi. Korgeneral Yalçın, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasında geçit töreninde bir grup öğrencinin önlerinden kara çarşaf ve fesle geçmelerine tepki göstermesiyle gündeme gelmişti. Milliyet'in haberine göre, Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra'da orgeneralliğe terfisi için durumu görüşülen, ancak korgeneral rütbesindeki bekleme süresi 1 yıl uzatılan Yalçın, daha önce Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevinde bulundu.


Yalçın, şûranın ardından Trakya'daki 5. Kolordu Komutanlığı'ndan, Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) bağlı Kocaeli'deki Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı'na atandı. Yalçın'ın atandığı komutanlık, 15. Kolordu'nun lağvedilmesinin ardından oluşturulmuştu. Yalçın'ın görevinden ayrılmasının ardından yerine Genelkurmay ATASE Başkanı Korgeneral Galip Mendi getirildi. 1967 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olan Yalçın, görevine devam etmesi halinde 2008 YAŞ toplantısında orgeneralliğe terfisi için ikinci sıradan durumu görüşülecekti.


Yalçın, 5. Kolordu Komutanlığı sırasında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki 23 Nisan geçit töreninde bir grup öğrencinin önlerinden kara çarşaf ve fesle geçtiklerini görünce sinirlenerek ayağa kalkmıştı. Yalçın, İlçe Milli Eğitim Müdürü'nü çağırarak, "Müdür, bu okullar sana bağlı, sorumlusu da sizsiniz. Bu çağda kara çarşaf da nereden çıktı? Hiç hoş olmadı. Sanırım sorumlular hakkında gereğini yaparsınız" demişti.


KORG. YALÇIN: TORUNLARIMI SEVECEĞİM


Kocaeli Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın’ın, sürpriz bir şekilde görevinden ayrılarak emekli olması gündeme bomba gibi düştü. Korgeneral Yalçın, emekli olmasının ardından farklı yorumlar yapılmasına tepki göstererek, “Ailemin kararıyla yeni bir hayat tarzı seçtim. Aileme daha fazla vakit ayırmak için emekli oldumî dedi.
ANKA’ya konuşan emekli Korgeneral Yalçın, emekliye ayrılma isteğinin uzun zamandır aklında olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Kendimize yeni bir yaşam tarzı seçtik. Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi. Torunlarımla ve çocuklarımla yaşayacağım. Kendi isteğimle, ailemin kararıyla kendime yeni bir hayat tarzı seçtim. Bir torunum var, biri daha geliyor. Ailecek aldığımız bir karar oldu. 60 yaşına gelmiş birinin emekli olması şaşılacak bir durum değilî
Emekli olduktan sonra kitap yazmayacağını ve televizyonlara da çıkmayacağını belirten Yalçın, sakin bir emeklilik süreci geçirmek istediğini kaydetti. Emekli Korgeneral Yalçın, bir sahil kentine yerleşip ailesiyle birlikte zaman geçirmeyi planladığını da kaydetti.

-3 OCAK TARıHıNDE EMEKLıLıK DıLEKÇESıNı VERMıŞ

Emekli Korgeneral Yalçın’ın, emekli olmaya karar verdikten sonra yeni yılın ilk haftası olan 3 Şubat tarihinde emeklilik dilekçesini verdiği öğrenildi. Korgeneral Yalçın, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasında geçit töreninde bir grup öğrencinin önlerinden kara çarşaf ve fesle geçmelerine tepki göstermesiyle gündeme gelmişti.
Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra'da orgeneralliğe terfisi için durumu görüşülen, ancak korgeneral rütbesindeki bekleme süresi 1 yıl uzatılan Yalçın, daha önce Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler