YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivil Havacılık Genel Başakanı Ali Arıduru hakkınd
Sivil Havacılık Genel Başakanı Ali Arıduru hakkınd
Sivil Havacılık Genel Başakanı Ali Arıduru hakkınd
22 Şubat 2008 / 10:23 Güncelleme: 22 Şubat 2008 / 00:00

Ali Tarhanın 800 bin dolar rüşvet istemekle suçladığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Arıduru'nun Vatan gazetesindeki habere göre kurumla iş yapan bir başka havayolu firmasının misafiri olarak Paristeki havacılık fuarına gittiği, odasında içtiği Perrier sodanın 5.5 euroluk bedelini bile Atlasjete ödettiği ortaya çıktı.


Uçuş izni verme karşılığında Tarhan Towers Havayollarının sahibi Ali Tarhan'dan 800 bin dolar rüşvet istemekle suçlanan Sivil Havacılık Dairesi Genel Müdürü Ali Arıdurunun, kurumla işi olan diğer havayolu firmalarla ilginç ilişkileri ortaya çıkıyor.


Daha önce World Focus Havayollarının misafiri olarak Polat Renaissance Otelinde kaldığı ve 196.35 YTLlik faturayı bu kuruma ödettiği için hakkında soruşturma açılan Ali Arıdurunun başka havayolu firmaları ile de benzer ilişki içinde olduğunu kanıtlayan belgeler ortaya çıkıyor.


VATANın ulaştığı bir belgede, 18-24 Haziran 2007 tarihleri arasında Pariste yapılan International Paris Air Showu ziyaret eden Arıdurunun bu kez de Atlasjetin misafiri olduğu anlaşıldı. Belgeye göre Hotel Chateau Frontenacda 306 numaralı odada 17-20 Haziran 2007 tarihleri arasında 4 gün kalan Ali Arıdurunun tüm konaklama ücreti Atlasjet adına aynı gruba bağlı ETS Tur tarafından karşılandı. Ali Arıdurunun konaklama bedelinin yanısıra odasında ekstra içtiği 250 cllik Perrier sodanın 5.5 euro (yaklaşık 10 YTL) tutan ücretini bile kendi cebinden ödemek yerine 207 numaralı odada kalan Atlasjet Havayollarının sahibi Ali Murat Ersoya transfer ettiği söz konusu belgeden çok net olarak anlaşılıyor.


Bu belgeleri ve ortada dolaşan rüşvet iddialarını değerlendiren bir havacılık uzmanı, Kurum ile iş yapan havayolu firmalarının misafiri olmak ister istemez şaibe yaratıyor. Nitekim daha önce World Focus Havayollarının misafiri olduğu ve otel ücretini bu kuruma ödettiği için hakkında açılan bir soruşturma var. World Focus teknik anlamda yetersizliği ile gündeme geliyor. Bu kuruma ait bir uçak Atlasjete kiralanmış ve Ispartada düşmüştü. Olaylar üst üste konduğunda başka sonuçlar çıkabiliyor. Sorumluluğu çok ağır olan bir kurumun başındaki kişinin bu tip sonuçlar doğmasına imkan verecek ilişkilerden uzak durması gerekir. Ali Arıduru ise bu konularda hiç hassas davranmamış diye konuştu.


Ofisi arandı


Rüşvet iddialarından sonra Ulaştırma Bakanlığının hakkında bir soruşturma daha açtığı Ali Arıdurunun ofisine gelen müfettişler burada arama yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                 VATAN
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler