YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Sivil anayasa istiyoruz”
“Sivil anayasa istiyoruz”
“Sivil anayasa istiyoruz”
20 Temmuz 2008 / 10:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Fomara Meydanı'nı dolduran on binlerce kişi “Kayıtsız şartsız tam demokrasi”, “Sivil anayasa istiyoruz” sloganları attı.


Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Memur-Sen, Hak-İş'in başını çektiği 400 yüzden fazla sivil toplum kuruluşunun desteklediği Ortak Akıl Hareketi, 'Kayıt Yok Şart Yok Egemenlik Milletindir' mitinginin dördüncüsünü Bursa'da gerçekleştirdi.


On binlirce kişi, "Darbeciler değil halk kazanacak", "Milli irade engellenemez", "Zulme karşı direneceğiz", "Sözde değil özde egemenlik", "Sivil anayasa istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı, darbecileri düdük çalarak protesto etti.


Mitingde bir konuşma yapan Hasan Celal Güzel, "Türkiye'de 100 senedir irtica hikayesi dinliyoruz. Hep irtica öcüsüyle halkı korkutup menfaatleri ceplerine indirdiler. 'Laiklik elden gidiyor' diyorlar. Laikliğin bir yere gittiği yok, ama 10 senede bir hep demokrasi elden gitti" dedi.


DANIŞTAY'I TARADILAR


“Seçtiğiniz insanlara sahip çıkamazsanız, sırıtarak seyrederseniz bu darbeleri hep yaparlar, bu çeteleri hep kurarlar” diyen Güzel şöyle konuştu: "Danıştay'ı taratıyorlar. Niye? 'Müslümanlar cinayet işledi' denilsin diye, Türkiye'de darbe yaptırsınlar diye. Eğer birkaç kahraman savcı mücadele etmemiş olsaydı, Türkiye'de şu anda darbe yapılmış olacaktı."


Daha sonra kürsüye gelen Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, "Cumhuriyet mitinglerini tüm ülkenin gözüne sokmaya çalışanlar, Malatya ve Samsun'daki 100 bin kişinin vicdanıyla ilgilenmediler” diye konuştu.


MÜCADELEMİZ KUTLU OLSUN


Ergenekon çetesinin yakalanmasından üzüntü duyanların olduğunu söyleyen Uslu, “Dün parti kapatılsın, savcı eleştirilmesin diyenler, bugün başsavcıyı ve iddianameyi yerden yere vuruyorlar. Onlar, kurtla yemeye, sahibiyle ağlamaya alışmışlardır. Yeni bir anayasa yapılsın istiyorsak, meydanlarda olmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru ve demokrasi mücadelemiz kutlu olsun" dedi.


Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Necati Ceylan da dayatmacı tepeden inmeci, kendi görüşünün hakimiyetini sağlamak için diğer insanları sindirmeye yönelik kararlar uygulayan bir azınlığın baskısına milletçe 'hayır' dediklerini belirterek, "Darbecilere karşı çıkmak için buluştuk" diye konuştu.


'Ne zaman milletin avukatı olacaksınız'


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı konuşmada, "Her 10 yılda bir ülkemizi kaosa sürükleyen darbecilere ve yalakalarına 'dur' demek için bu muhteşem tabloyu oluşturanlara selam olsun. Bütün desiseleri bozmak için buradayız. Yasakların bitmesini istiyoruz. Ergenekon çetesinin avukatlığına soyunanları çok iyi takip edin. Ne zaman milletin avukatlığını yapacaksınız? Ne zaman millet adına siyaset yapacaksınız?" ifadelerini kullandı. Mitingi AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve AK Parti Bursa milletvekilleri Fomara'daki Kervansaray Otelin yedinci katındaki terastan birlikte izlediler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler