YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yük treni ile mavi tre
Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yük treni ile mavi tre
Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yük treni ile mavi tre
23 Şubat 2008 / 11:28 Güncelleme: 23 Şubat 2008 / 00:00


TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, cevher taşıyan yük treni ile Ankara'dan Malatya'ya giden 4 Eylül Mavi Treni, Şarkışla-Sivas arasında trenlerin yol değişim noktası olan Topaç sinyalinde saat 06.20'de çarpıştı.

Kazanın, yük treninin kırmızı sinyal ihlalinden kaynakladığı, yük treninin 20 kilometre hızla çarptığı belirtildi.

Kazada, çoğunluğu hafif yaralanan 45 kişi, Şarkışla ve Gemerek Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Büyük bölümü ayakta tedavi edilen yaralıların isimleri şöyle:

Şarkışla Devlet Hastanesi: Yolcu treninin birinci makinisti Abuzer Gaffar Yılmaz (53), ikinci makinist Bünyamin Uçkun (37), yolcular Dilek Kılıç (28), Uğur Birincioğlu (44), Ahmet Kocaağı (44), Musa Daşkın (29), Hamide Daşkın (27), Ali Ensar, Emrah Dal (21), İnal Gülloğlu, Selahattin Aydoğan (63), Basri Sözmen (45), Burcu Kale (20), Yusuf Doğan (25), Ramazan Kale (27), Ali Çıra (29), Nazım Şiban (47), Metin Arslan (54), Özkan Gülloğlu (20), İbrahim Çıra (21), Murat Yıldırım (11), Havva Çıra (25), Veysel Erdoğmuş (69).

Gemerek Devlet Hastanesi: Yük treninin makinisti Ali Çevik (54), tren görevlisi Abdulvahap Untekin (40), Abdullah Şahin (65), Zeynep Şahin (54), Bekir Enişte (51), İsmail Doğan (54), Muhammed Öztürk, Mustafa Sadri, Ali Selvili, Sinan Alkaya (31), Kemal Kaplan (50), Hasan Demirbaş (63), Kılıç Erkan (28), İbrahim Polat (23) ve kimliği öğrenilemeyen 8 kişi.

Gemerek Devlet Hastanesindeki yaralılardan 3'ünün Kayseri'ye sevk edildiği öğrenildi. Çoğu ayakta tedavi edilen yaralıların genel sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Bu arada, yük treninin lokomotifinin raydan çıktığı kazanın ardından yolcu treninde ise herhangi bir raydan çıkma olmadığı, bazı vagonların camlarının kırıldığı kaydedildi.

Toplam 187 yolcunun bulunduğu 4 Eylül Mavi Treni'nde seyahat edenlerin, olay yerine getirilen başka bir lokomotifle vagonlar çekilerek bölge yakınlarındaki İhsanlı İstasyonuna götürüldüğü öğrenildi.

Şarkışla Devlet Hastanesine getirilen yolculardan Yusuf Doğan, yaptığı açıklamada, Ankara'dan Sivas'a geldiği belirterek, ''İki dağın arasında bizim trenle yük treni çarpıştı. O sırada ben uyandım. Allah'tan trenler çarpışma anında yavaşlamış. Trenin camları patladı. Bazı yolcular yaralandı. Durumu ciddi olan yaralı yok'' dedi.

Bu arada, bölgede CTC olarak adlandırılan otomatik sinyal ve tren takip sistemi ile trenleri kazalara karşı otomatik durduran ATS sistemlerinin de bulunduğu ifade edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler