YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SİM kartın sahibi de kaza kurbanı olmuş
SİM kartın sahibi de kaza kurbanı olmuş
SİM kartın sahibi de kaza kurbanı olmuş
26 Aralık 2008 / 08:16 Güncelleme: 26 Aralık 2008 / 00:00

Hrant Dink cinayeti'nde azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel ile yaptığı telefon görüşmesi yayınlanan polis memuru Muhittin Zenit, 'tanık' sıfatıyla verdiği ifadede Dink'e yönelik bir saldırının olacağını tespit ettiklerini ve durumu İstanbul, Trabzon ile Ankara'ya bildirdiklerini ileri sürdü.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın "kilit isimlerinden" olarak gösterilen ve Erhan Tuncel'le de yakın ilişkisi olduğu iddia edilen polis memuru Muhittin Zenit, dün Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimatla ifade verdi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli iken Erhan Tuncel'i kendisinin istihbarat elemanı yaptığını kaydeden Zenit, Yasin Hayal'in cezaevinden çıktıktan sonra Hrant Dink'i öldüreceği duyumları aldıklarını bunun üzerine Hayal için fiziki takip başlattıklarını anlattı. Hayal'in Dink'i öldürme planından hiçbir zaman vazgeçmediğini anlatan Zenit, Trabzon'dan Bayburt'a cinayetten bir yıl önce tayin edildiğini söyledi.


BİLGİ İÇİN ARADIM


Hayal'i takip için Erhan Tuncel'in görevlendirildiğini dile getiren Zenit, Yasin Hayal'in etrafındaki insanların çoğunun suça karışmış kişiler olduğunu ancak bunların kimler olduğunu hatırlamadığını söyledi. Zenit, Ogün Samast'ın ismini ise olay günü öğrendiğini ileri sürdü. Muhittin Zenit, Yasin Hayal'in öldürme planı ile ilgili olarak Bayburt'a tayini çıkmadan önce Trabzon Emniyeti'nden "Özgür Komiser" adlı kişiyi Tuncel'le tanıştırdığını ifade etti. Zenit, Tuncel'in hiçbir zaman istihbarat elemanlığından alınmadığını da belirterek, gelişmelerle ilgili sürekli Trabzon Emniyeti, İstanbul Emniyeti ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilgilendirildiğini iddia etti. Zenit, Hrant Dink cinayet'in işlendiği gün Erhan Tuncel ile yaptığı telefon konuşmasını Trabzon Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istendiğini anlattı. Konuşmayı cinayet ile ilgili bilgi almak için yaptığını anlatan Zenit, Dink ailesinin avukatlarının bazı sorularını ise yanıtlamadı.


SORULARI YANITLAMADI


Avukatların telefon görüşmesinde Erhan Tuncel'in, Yasal Hayal'in cinayet için Zeynel Abidin'den sonra başka bir adam bulduğunu, daha sonra başka bir adam daha bulduğunu ifade ettiğini hatırlatarak, neden o kişinin ismini sormadığına ilişkin sorusunu yanıtlamadı.


Zenit, Mc Donalds eylemi sonrasında Erhan Tuncel'in kendisine Yasin Hayal'in bombalamada kullandığı kanlı pantolununu teslim ettiği belirtilerek, bunun ile ilgili neden tutanak tutulmadığı sorusunu da yanıtlamadı.


SİM kartın sahibi de kaza kurbanı


Dink'in öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine karşın cinayetle ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. CNN Türk'ün haberine göre müfettişler, Hayal'in Trabzon'da McDonald's bombalamasının hemen ardından, yurtdışı ile 53 telefon görüşmesi yaptığı SİM kartının sahibinin Esat Yorulmaz olduğunu tespit etti. Ancak Yorulmaz, suikastten 7 ay sonra trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Tetikçi Samast'ın suikastte kullandığı silahı temin ettiğini söylediği Ömer Pulatoğlu da suikastten 6 ay önce deniz kazasında ölmüştü. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler