YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seferi Yılmaz, iki davanın birleştirilmesini talep etti
Seferi Yılmaz, iki davanın birleştirilmesini talep etti
Seferi Yılmaz, iki davanın birleştirilmesini talep etti
19 Aralık 2008 / 21:48 Güncelleme: 19 Aralık 2008 / 00:00

Umut Kitabevi'ne atılan el bombalarıyla ilgili davanın duruşmasında hazır bulunan kitabevi sahibi Seferi Yılmaz, iki davanın birleştirilmesini talep etti .


Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 9 Kasım 2005 tarihinde Umut Kitabevine atılan el bombalarıyla ilgili Van Askeri Mahkemesi'ndeki davanın görülmesine devam edildi.


Duruşmaya, tutuksuz yargılanan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş katılmadı. Duruşmada, 3 sanık avukatı ile müdahiller Seferi Yılmaz ve Metin Korkmaz hazır bulundu.


Mahkeme başkanı, Şemdinli'de meydana gelen olaydan sonra teslim olan terör örgütü PKK üyelerinin tanık olarak talimatla alınan ifadelerini okudu. Müdahil Seferi Yılmaz, Lodos Operasyonu çerçevesinde sorgulanan kişiler arasında, bu davada tanık olarak dinlenen kişilerin bulunduğunu iddia ederek, bunların sorgularına ilişkin belgelerin istenmesini talep etti.


Yılmaz, basında yer alan haberlere göre, sanıklardan Veysel Ateş'in, Ergenekon soruşturmasında yapılan teknik takiplerde, bazı olaylarla ilgisi olduğunun ortaya çıktığını ve Ergenekon Davası sanıklarından Levent Ersöz ile irtibatı bulunduğunu öne sürerek, bu kayıtların dosyaya eklenmesini istedi. Sanık avukatları da 9 Kasımda meydana gelen patlamanın ardından yapılan ve televizyon kanallarında yayınlanan görüntülerin çözümlenmesini ve duruşmada izlenmesini talep etti.


Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından sanık avukatlarının talebi doğrultusunda, görüntü CD'lerinin gelecek celsede izlenebilmesini sağlayacak sistemin kurulması için Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına müzekkere yazılmasını kararlaştırdı. Müdahil Seferi Yılmaz'ın, Ergenekon Soruşturması ile Şemdinli Davasının birleştirilmesi yönündeki talebinin daha sonra değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Mart 2009 tarihine erteledi.


OLAY
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde, 19 Haziran 2006 tarihinde görülen davada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, ''adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezası verilmişti.


Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararın usul yönünden bozulmasını kararlaştırmıştı. 13 Haziran 2007'de yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan davanın 14 Eylül 2007 tarihindeki duruşmasında mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek, dosyayı Van Askeri Mahkemesine göndermişti. Van Askeri Mahkemesi de 14 Aralık 2007'de görülen ilk duruşmada, sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler