YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa’da KENE Cehaleti!
Şanlıurfa’da KENE Cehaleti!
Şanlıurfa’da KENE Cehaleti!
30 Haziran 2008 / 19:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Haber: Fatih ÇİFTÇİ


Şanlıurfa’da evleri keneler tarafından istilaya uğrayan mahalle sakinleri, çıplak elleriyle kene aradılar.


Şanlıurfa’da Akşemsettin Mahallesi 1642. sokakta ikamet eden Murat Sakallı isimli vatandaşın Şanlıurfa Belediyesi Beyaz Masa Birimine müracaatı sonucu ortaya çıkan kene telaşında cehalet yaşandı.


Son günlerde anlarca vatandaşımızın ölümüne neden olan keneleri, gazetecilere göstermek için mücadele veren aralarında çocuklarında bulunduğu mahalle sakinleri, uzmanların tüm uyarılarına aldırış etmeden çıplak elleriyle kene aradılar.


Akşemsettin Mahallesi 1642. sokakta ikamet eden ve evinde tavuk beslediğini ifade eden Murat Sakallı, 1 aydan bu yana evlerinde kene gördüklerini ve durumu belediyeye bildirdiklerini kaydetti.


Vatandaşın ihbarı üzerine harekete geçen Şanlıurfa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilaçlama ekipleri ise mahallede ilaçlama çalışması başlattı. Kene telaşının yaşandığı tüm evlerin birer birer ilaçlanacağını bildiren ilaçlama ekipleri, gerekli önlemlerin alınacağını duyurdu.


Şanlıurfa Belediyesi Veteriner Hekimi Gülşen Topuz ise yaptığı açıklamada, belediye olarak haşere, sivrisinek ve kene ile mücadele ettiklerini belirterek, özellikle meskenlerde, park ve bahçelerde gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.


Topuz, “Belediyemize müracaat eden Murat Sakallı isimli şahıs evinde hayvan besliyor. Bu yüzden vatandaşın evinde ve mahallesinde keneye rastlanması doğal bir durumdur. Uzmanların da belirttiği gibi doğada yüzlerce kene çeşidi bulunmaktadır. Kene ile karşılaşan insanlar telaşa düşebilir. Ancak şu unutulmasın ki her kene Kırım Kongo mikrobunu taşımaz. Şanlıurfa merkezde ve ilçelerinde kırım Kongo rahatsızlığı ile hastanelere aktarılan bir vakanın olmaması sevindiricidir. Ancak sevkıyatlar sırasında insanlar çok dikkat etmelidir. Temkinli davranmakta fayda vardır” dedi.


Şanlıurfa / Kanalahaber  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler