YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanık Sami Hoştan'ın düğün masraflarını ödediğini iddia ettiği kişi kim?
Sanık Sami Hoştan'ın düğün masraflarını ödediğini iddia ettiği kişi kim?
Sanık Sami Hoştan'ın düğün masraflarını ödediğini iddia ettiği kişi kim?
04 Ocak 2009 / 08:23 Güncelleme: 04 Ocak 2009 / 00:00

Ergenekon davasına yılbaşı tatili nedeniyle verilen ara yarın bitiyor.


Doç. Dr. Emin Gürses'in çapraz sorgusunun ardından salı günü İşçi Partililerin savunması alınacak. Duruşmalarda sanık ifadeleri ise ilginç tartışmalara yol açıyor.


Sanık Sami Hoştan, geçen haftaki çapraz sorguda, Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi'nin düğü masraflarını karşıladığını ileri sürmüştü. Büyükçelebi, soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Zaman'ın sorularını cevaplayan Büyükçelebi, iddialara tepki gösterdi: "Sami Hoştan, Yeşilyurt'ta bir dönem iki apartman ileride komşumdu. Oradan tanırım. Sadece merhabam var."


Savcılık sorgusunun ardından 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Büyükçelebi'nin ismi Ergenekon davasının 25 Aralık'ta görülen 32. duruşmasında yeniden gündeme geldi. Sanık kürsüsünde bulunan Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan, çapraz sorgusu sırasında Büyükçelebi'nin düğün masraflarını karşıladığını öne sürdü. İlişkinin ipuçları Ergenekon iddianamesinde de yer alıyor. Büyükçelebi'ye verildiği iddia edilen para, Hoştan'ın Sözcü Gazetesi yazarı Mehmet Şehirli ile 16 Kasım 2007'de yaptığı telefon görüşmesinde de geçiyor. Hoştan, muhatabına, "Bundan aldık mı biz o verdiğimiz parayı?" diyor. Şehirli ise almadığını anlatıyor.


Büyükçelebi, bugüne kadar 3 kez evlilik masasına oturdu. İddiaya konu olan ikinci evliliğini Rahmi Turan yönetimindeki Gözcü Gazetesi'ndeki çalışma arkadaşı editör Burcu Örnek ile 17 Haziran 2001 tarihinde gerçekleştirdi. Düğünde şahitlikleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır yaptı. Nikahı da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıydı. Zaman'ın sorularını cevaplayan Ufuk Büyükçelebi, Hoştan'ın iddialarını yalanladı: "Ben Hürriyet grubunda çalışırken Mehmet Şehirli zaman zaman gazeteye gelir giderdi. Samimiyetim yoktu. Sami Hoştan, iki apartman ileride komşumdu. Sadece merhabam var. Bazen gazetede Mehmet Şehirli'nin yanına uğrardı. Şehirli de o dönemde gazetede çalışıyordu. Ancak düğün masraflarının karşılanması mümkün değil. Şaka gibi."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler