YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şahin'den subaya "yeraltı emri"
Ergenekon'un 3. iddianamesinde İbrahim Şahin'e bağlı 12 suikast timi olduğu öne sürülüyor.
Şahin'den subaya "yeraltı emri"
05 Ağustos 2009 / 12:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesi bugün açıklanıyor. İddianameden şok ayrıntılar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor... 3. iddianamenin kilit ismi İbrahim Şahin.

İddianameye göre Şahin'in evinde suikast planları ele geçirildi. Şahin'e bağlı 12 suikast timinin olduğu ileri sürülüyor. Bu timlerin içinde muvazzaf subayların da yer aldığı belirtiliyor.


Hatta Şahin'le bir muvazzaf subay arasındaki diyaloglar şu şekilde iddinamede yer alıyor:


Şahin bir muvazzaf subaya telefon açıyor, "Yeraltına çekilmeye hazır mısın" diye soruyor.


Muvazzaf subay cevap veriyor: "Emredersiniz komutanım".


DOSYALAR ŞAHİN'İN GÖZÜ ÖNÜNDE MÜHÜRLENDİ


Ergenekon'un 3. iddianamesi soruşturma kapsamında delil toplanması tartışmasına da son vereceğe benziyor...  İddianameden anlaşılıyor ki deliller bu kez daha önceki tartışmalara mahal vermeyecek şekilde toplandı.. Şahin'in evine giren polisler, İbrahim Şahin ve avukatının gözü önünde dosyaların içini dahi açmadan kırmızı mumla mühürledi. Daha sonra Şahin'e bu dosyalar size mi ait diye soruldu.


İşte 3. iddianameden öne çıkan çarpıcı ayrıntılar:


Ergenekon'un 3. iddianamesine göre  eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'e bağlı suikast timleri oluşturulmuş ve önemli isimler hedef alınmış. İddiaya göre Şahin'e bağlı 12 suikast timi var. Bu timler ayrı ayrı hücreler biçiminde oluşturulmuş.


ASKERLER VE POLİSLER VAR, HEPSİ ÖZEL HAREKATÇI

Suikast timlerindeki asker ve polisler, operasyonel birimlerden seçilmiş. Hem polisler, hem de askerler özel harekatçılardan oluşuyor.


'DEVLET ADINA ÇOK ÖNEMLİ VE GİZLİ GÖREVE SEÇİLDİN'

Peki bu isimler nasıl biraraya getirilmiş?


İddianamede bunun da yanıtı veriliyor.


Savcılara göre, zanılarla önce bazı devlet görevlileri temas kurmuş, onlara, "Devlet adına çok önemli ve gizli bir göreve seçildiği" söylenmiş. Bu çok önemli ve gizli göreve de İbrahim Şahin'in komuta ettiği belirtilmiş.

Hemen ardından da İbrahim Şahin devreye girmiş. Suikast timlerinde görevlendirilenleri listelemiş. Listeye de S1 ismini vermiş.

İddianameye göre, bu timlerin başında aslında Muzaffer Tekin olacaktı. Ancak o tutuklanınca, görev İbrahim Şahin'e verildi.


TİMLERİN HEDEF LİSTESİ KABARIK

Suikast timlerinin hedef listesi kabarık. O listenin en başında da Ermeni cemaatinin dini lideri Mesrob Mutafyan var.

Mutafyan'a düzenlenecek suikast, tüm ayrıntılarıyla planlanmış. Kumkapı'da düzenlenen suikastin krokileri hazırlanmış. Mutafyan'ın aracının kiliseye ne zaman girdiği, ne zaman çıktığı, hangi güzergahı takip ettiği detaylarıyla not alınmış. Hatta fotoğrafları çekilmiş, dosyaya konulmuş.

Mutafyanın aracının nasıl ve kaç kişi tarafından ateş altına alınacağı, atılacak el bombası sayısı, gerekirse Law silahının nereden ateşleneği, suikastçilerin kaçış istikametleri, kaçışta kullanılacak otomobili kimlerin çalacağı bile planda anlatılmış.

Suikast timlerinin bir başka hedefi de Alevi Dedesi Ali Balkız. Onunla ilgili plan da oldukça ayrıntılı. Evinin fotoğrafları, bulunduğu bölgenin krokileri, aracına önce bombayı atacak, sonra silahla tarayacak saldırganın duracağı nokta.

Hatta saldırganın, beklerken içeceği sigaraların sayısı bile planda yer almış.


BAŞBAKAN'A DA SUİKAST PLANLANMIŞ İDDİASI

Listedeki en önemli isim ise Başbakan Tayyip Erdoğan. Erdoğan'a yönelik suikast planının adresi ise, Yarbay Mustafa Dönmez'in ajandası. O plana göre Başbakan'ın aracı Law silahı ile Ankara'da vurulacaktı. İddialar, Dönmez'in de Şahin'e bağlı çalıştığı yönünde. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler