YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saddam yönetimi tarafından öldürülen Mehmet Kılıç
Saddam yönetimi tarafından öldürülen Mehmet Kılıç
Saddam yönetimi tarafından öldürülen Mehmet Kılıç
06 Şubat 2009 / 09:45 Güncelleme: 06 Şubat 2009 / 00:00

JİTEM tarafından 100 bin dolara öldürülmek şartıyla Saddam Hüseyin'e satılan Türk askeri... 


JİTEM tarafından 100 bin dolar karşılığında Irak'taki Saddam kuvvetlerine satıldığı ileri sürülen Mehmet Kılıç'ın fotoğrafı ortaya çıktı.  


JİTEM tarafından 100 bin dolar karşılığında Irak'taki Saddam kuvvetlerine satıldığı ileri sürülen ve daha sonra Irak yönetimi tarafından öldürülen peşmerge komutanı Mehmet Kılıç'ın (Maho Gevdan) hiçbir yerde yayınlanmayan fotoğrafı ortaya çıktı.  


Kürtçe ismiyle Maho Gevdan, Türk vatandaşlığına geçtiği ismi ile Mehmet Kılıç, 1988 yılına kadar Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Zaho bölge peşmerge komutanı olarak peşmergelere komutanlık yaptı. Ancak Halepçe katliamından sonra ailesiyle Türkiye'ye kaçarak gelen hem Türkiye hem de Irak vatandaşı olan Kılıç'ın hayatı askere gitmesiyle beraber değişti.


Mehmet Kılıç'ın kaçırılma hikâyesini Suriye asıllı itirafçı İbrahim Babat, Susurluk soruşturmasını araştıran raportör Kutlu Savaş'a şöyle anlatmıştı: "1989'da JİTEM komutanları tarafından bizden Mehmet Kılıç'ın (Maho Gevdan) Antalya'dan alınıp getirilmesi istendi. Ben, Astsubay Şaban Bayram ve Erol adındaki bir askerle birlikte Antalya'da il jandarma alay komutanıyla görüştüm. Yetkililer geleceğimizden haberdardı. Alay komutanına, 'Alıyoruz, ancak geri getirmeyebiliriz; ifadesini aldıktan sonra infaz edebiliriz.' dedik. Ertesi günü Mehmet'i nizamiye kapısından aldık, Silopi'ye getirdik. Cem Ersever'in sürekli ilişkide olduğu Irak irtibat subayına teslim ettik. Mehmet Kılıç, eskiden KDP içinde üst düzey sorumlu olduğundan Irak devleti tarafından JİTEM'den 100 bin dolar karşılığında istenmişti. Bu olayı duyan ve rahatsız olan Yüzbaşı İsmail Öztoprak, daha sonra kaza süsü verilen bir olayla öldürüldü." dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler