YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Resepsiyondaki adam bizi bir gruba 2500 dolara sat
Resepsiyondaki adam bizi bir gruba 2500 dolara sat
Resepsiyondaki adam bizi bir gruba 2500 dolara sat
16 Nisan 2008 / 13:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kahraman Sadıkoğlu önce batık işine nasıl başladığını ve Özal'la ilişkisini anlatarak başladı sohbete. Ünlü Armetör yanarak batan independent tankerini çıkararak ilk olarak adını duyurmuştu; Hollanda firmasının 34 milyon dolara çıkarmayı teklif ettiği bu batığı bir milyon dolar teklif vererek nasıl çıkardığını anlattı. İndependent'den çıkardıkları 8600 tonluk parçanın dünyada tek parça çıkarılan en büyük batık parçası olduğunu da belirtti.


Habertürk'de yayınlanan Yavuz Semerci'nin Bilgi Odası programının konuğu bu hafta ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu idi. Sadıkoğlu maceralı hayatının en ilginç kesitlerini programda izleyicilere anlattı: Irak'ta nasıl kaçırıldığını, 25 milyon dolardan başlayan fidye pazarlığını 1 milyona nasıl indirdiğini, Bush'tan nasıl fare ilacı istettiğini; Dubai'de nasıl tutuklandığını...


SAVONARA'YI NASIL YAPTIK


Sadıkoğlu: "Yavuz Midillisi'nin 16 bin dolara hurdaya satılmasına hep üzülmüşümdür. Savanora'yı yeniden yapmak hep hayalimdi. Savanora'nın sadece 8000 bin dolara Makina Kimya'ya satıldığını duydum. Ben Atatürk'ün yatının bu muameleye maruz kalmasına üzüldüm, araya girdim. Turgut Özal'la görüştüm. Savanora'ya ilk olarak tam 38 milyon dolar para harcadık. Masraflarıyla birlikte Şimdiye kadar 74 milyon dolar para harcadık. 49 seneliğine kiraladık.


DUBAİ'DE HAPİS


Dubai'de dünyanın en büyük yatını (160 metre) yapma projesini aldık. Orda Şeyh bizden memnun olunca 'ada yapma' siparişi verdi. Gittim STFA'ya danıştım, onlar bana bir ekip hazırladı bu iş için. Bütün organizasyon yapıldı, bizim ekipten bir profösör projeyi yapmam dedi. Bir belge imzalatmak istedik. Ama imzalamadılar. Sonra Atatürk'le igili bir tartışma yaşadık, ardından paralarımız ödenmemeye başladı. İşi bırakmaya karar verdik. Ama başımıza gelmeyen kalmadı. Teminat mektubumuzu aleyhimize kullanıp, evimizi basıp gözaltına aldılar. Emir siz köle gibi çalışacaksınız deyince, siz bizim esirimizdiniz diye cevap verdim. Beni tutukladılar ancak 5 milyon dolar ödeyince dışarı çıktım. Kırmızı bülten çıkardılar, altı ay sonra kaldırıldı. Büyük para kaybettik ama ders oldu. Bu arada yarım bıraktığımız yat hala yapılamadı.


IRAK'TA NASIL KAÇIRILDIM
ABD Irak'ta büyük bir hata yapıp asker ve polisi dağıttı. Halk devletten geçiniyordu o zamana kadar, ABD hepsini aç bıraktı. Şimdi ABD'ye her saniyesi Irak'ın 5000 bin dolara mal oluyor. Beni kaçıran silah tutmasını bilmiyordu. O gece toplantı 6'da bitince otele kalmaya gittik. Meğer resepsiyondaki adam bizi bir gruba 2500 dolara satmış. Sabahleyin sabah 9'da yola çıktı. Polis arabaları bizi durdurdu. Karakola götüreceğiz dediler. On dakika sonra kafamıza torbaları geçirdiler. Çocukların ve kadınların da olduğu bir eve götürdüler. Komutanları geldi. Silah getiriyorsan ABD'lilere kafanı kesicez dediler, adamlarına işkence yapıcaz dediler. Ben de vurucaksan vur ama eziyet yaparsanız para vermem dedim. 25 milyon dolar istediler, Saddam bu kadar etmiyor dedim. Bir milyon dolara kurtulduk.  GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler