YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis, hangi suç hangi sokakta yoğunsa ona göre ön
Polis, hangi suç hangi sokakta yoğunsa ona göre ön
Polis, hangi suç hangi sokakta yoğunsa ona göre ön
05 Kasım 2008 / 08:55 Güncelleme: 05 Kasım 2008 / 00:00

Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan Suç İstatistiği Projesi kapsamında polis, hangi suç hangi sokakta yoğunsa ona göre önlem almaya başladı.


Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan Suç İstatistiği Projesi kapsamında sokak sokak türüne göre suç istatistiğini çıkaran polis, hangi suç hangi sokakta yoğunsa ona göre önlem almaya başladı.


HABERTURK.COM Muhabiri Ali Kemal Erdem'in özel haberi


Ağırlıklı olarak İstanbul'da uygulanan projenin olumlu sonuçlarının önümüzdeki dönemde daha fazla görüleceği belirtiliyor. Buna göre proje kapsamında ilçelerin her biri ayrı ayrı değerlendiriliyor. İşlenen suçlar türlerine göre hangi sokaklarda işlendiyse tek tek kaydediliyor. Ardından aylık ve yıllık dönemsel olarak toplanan veriler örneğin hırsızlık en çoktan en aza göre hangi sokaklarda işlenmişse ona göre dökümü yapılıyor. Buna göre o ilçedeki hırsızlık olayları belirli sokaklarda yoğunlaşıyorsa buradaki önlemler diğer sokaklara göre arttırılıyor. Şayet bazı sokaklarda geceleri evden hırsızlık fazlaysa orada araç devriyesi arttırılıyor. Yankesicilik yoğunsa ona göre sivil polis görevlendiriliyor. Yani suçun türüne göre önlemler de farklılaşabiliyor. Aslında geçmişte de görev yaptıkları yerlerde suç olaylarının nerelerde yoğunlaştığını bilen polis buna göre önlem alırdı. Ancak proje ile bu tür çalışmalar bilimsel bir temele oturtularak bir nevi suçun haritası çıkarılıyor.Bu sayede bir ilçede hırsızlık olaylarıyla mücadele ederken polis gücü ilçenin geneline bölünmek yerine sorunlu yerlerde yoğunlaştırılarak suç oranı düşürülmeye çalışılıyor. Suç İstatistiği Projesi kapsamında hangi suçun hangi saatlerde yoğunlaştığı da belirleniyor. Bütün bunlardan sonra diyelimki en fazla A sokağında saat 10 ile 12 arasında yoğunlaşıyorsa polis devriyeleri bu saatlerde o bölgedeki çalışmalarını arttırıyor.


2007 YILINDAN ÖRNEKLER


Kadıköy'de geçtiğimiz yıl içinde 2435 evden hırsızlık olayı gerçekleşmiş. İlçe genelinde bütün sokaklar baz alınarak yapılan istatistiğe göre en çok evden hırsızlık olayı 18 olay ile Erenköy'deki Etem Efendi Sokak'ta gerçekleşmiş. Bunu 17 olay ile Göztepe'deki Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, 16 olay ile Fikirtepe'deki Mandıra Sokak takip ediyor.
Bir başka veriye göre Kağıthane'de geçen yıl içinde gerçekleşen 630 evden hırsızlık olayı sırasıyla en çok Çağlayan'da Bostan Sokak, Gürsel Mahallesi'nde Akmar ve Dr. Cemil Beygü Sokak, Sanayi Mahallesi'nde Gümüşhane Sokak, Seyrantepe'de Çamlık ve Çekimse Sokaklar'ında yaşanmış. İstatistik rakamları yüzdeleriyle karşılarına düşülerek yapılan proje kapsamında bir başka ilçe Bakırköy'de geçen yıl içerisinde en fazla otodan hırsızlık olayı Osmaniye'deki Fabrikalar Caddesi, Osmaniye Fildamı Caddesi ve Şenliköy'de yaşanmış. Beşiktaş'ta geçen yıl yaşanan yankesicilik olayları sıralamaya göre en çok 29 olayla Nispetiye Caddesi'de yaşanırken bunu dört olayla Hoşfırın Caddesi, iki olayla Barboros Caddesi, iki olayla da Ihlamur Caddesi takip ediyor. Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Her sokakta kaç tane ve hangi suçun işlendiği proje kapsamında belli oluyor.


HABERTURK.COM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler