YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın hain planı deşifre oldu
PKK'nın hain planı deşifre oldu
08 Temmuz 2012 10:05
Duran Kalkan ve Suriye uyruklu Bahoz Erdal’ın Çukurca veya Şemdinli şehir merkezlerini düşürmeye yönelik verdikleri şifreli eylem talimatı deşifre edildi.

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve eski DEP Milletvekili Sedat Yurttaş’ın “Kürt sorununu Erdoğan çözebilir” açıklamasının ardından oluşan ılımlı havayı sabote etmek için PKK’nın büyük bir eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edildi.

Ilımlı hava rahatsız etti

Kürt siyasi hareketinin sembol isimlerinden Leyla Zana’nın, şahin kanadın da tepkisini çeken, “Ben onun (Başbakan Erdoğan) bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da asla yitirmedim” şeklindeki açıklamasının ardından oluşan ılımlı havadan PKK’nın büyük rahatsızlık duyduğu ortaya çıktı. Örgütün sözde yöneticilerinden ve kanlı eylem talimatlarının sahipleri Duran Kalkan ve Bahoz Erdal’ın şifreli telsiz talimatları deşifre edilerek güvenlik kuvvetleri alarma geçirildi.

Bahoz Erdal ve örgütün sözde Zagros saha sorumlusu Reşit Dostum arasında geçen telsiz konuşmasından Şemdinli ve Çukurca şehir merkezine yönelik büyük bir eylem planlandığı anlaşıldı. Bahoz Erdal’ın “Gerekirse öleceksiniz. Bir daha başarısızlık istemiyorum” dediği tespit edildi. Bölge kırsalında jandarma özel harekat timlerinin etkinliği artırılırken şehir merkezlerindeki polis özel harekat timlerinin sayıları arttırılırken zırhlı cobra araçların sayılarına takviye yapıldı.

Askere ‘araziye çık’ emri

Son operasyonlarda ağır darbeler alan örgütün kadrolarını Hakkari kırsalına çağırdığı ve bu bölgede hareketlilik olduğu istihbarat birimleri tarafından rapor edildi. Şehir merkezlerinden uzakta konuşlu karakol ve askeri birliklere de uyarı talimatı gönderildi. Nöbetçi sayılarının artırılması, gerekirse tüm unsurların araziye kaydırılarak kapalı alanda baskına yakalanmamaları istendi. STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler