YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“PKK’nın 10-15 yıllık cephanesi var”
“PKK’nın 10-15 yıllık cephanesi var”
“PKK’nın 10-15 yıllık cephanesi var”
07 Şubat 2009 / 09:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

''Ergenekon'' davasının 49. duruşmasında, tutuklu sanıklardan Abdülmuttalip Tonçer'in çapraz sorgusu tamamlandı. Tonçer sorgusunda PKK'nın 1 milyon silahının bulunduğunu ve bunların ABD'nin silahları olduğunu iddia etti. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Abdülmuttalip Tonçer'i sorguladı.

Savcı Nihat Taşkın da Tonçer'e, ''örgütün içinde bulunduğu dönemde, Doğu Perinçek ve Ferit İlsever'in PKK'yla görüşmeye gelip gelmediğini'' sordu.

Bu soruya, ''Hayır'' yanıtını veren Tonçer'e savcının ''Örgüt içinde bu kişiler nasıl konuşulurdu?'' sorusunu yöneltmesi üzerine Perinçek'in avukatı, ''Bunun davayla alakası yok. Burada PKK mı yargılanıyor, Ergenekon mu?'' diyerek itiraz etti.

''BENİM GÖREV ALANIM BELLİ''

Savcı'nın, ifadesinde, ''Elazığ Jitem Grup Komutanlığı'nda görev yaptığını, Cem Ersever'in kendisinin komutanı olduğunu, Abdülkadir Aygan, Mahmut Yıldırım gibi isimlerle operasyonlarda bulunduğunu'' söylediğini belirtmesi üzerine de Tonçer, ''Bunları tanıyorum demişim sadece ki benim görev alanım, geçici köy korucusu olduğum dönem belli. Operasyonlara gidiyordum, ama 'bu kişileri şahsen tanıyorum' demedim. Onlarla bir araya gelmedim'' diye konuştu.

PERİNÇEK'İN SORULARI

Tutuklu sanık Doğu Perinçek de Tonçer'e, ''PKK'nın silahları nereden sağladığı'' sorusunu yöneltti.

Tonçer, 1990'da Irak'a ABD operasyonu sonucu Saddam'ın sınır karakollarındaki askerlerin kaçtığını belirterek, ''1990'da Çukurca'daydım. PKK, 1 milyon adet silaha el koydu. O dönemde Kuzey Irak'ta askerler küçük silahlarını alıp kaçtılar. Bütün büyük silahlar PKK'nın eline geçti. Bütün büyük mühimmat PKK'nın elindedir. Böylece 10-15 yıllık daha mermisi, cephanesi vardır'' diye konuştu.

Perinçek'in, ''TSK'dan PKK'ya silah gitti mi?'' sorusuna Tonçer, ''TSK, hiçbir zaman bu tip şeylere girmez. Bırakın silahı, ilişki bile kurmaz'' yanıtını verdi.

Tonçer, Perinçek'in, 'Cizre halkı Perinçek'i sever mi?’ sorusunu da ''Şu şekilde sever, milliyetçi olduğu için, ki bu PKK'nın işine yaramaz'' diye yanıtladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümüne, tutuklu sanıklardan Veli Küçük de katıldı.

"BEKLEMEMİN LİMİTİ NEDİR?''

Tutuklu sanık Sami Hoştan, ''Ergenekon Şeması''nda kendi adının da bulunduğunu belirterek, ''13 aydır yatıyorum. Bu şema açılmazsa benim beklememin limiti nedir başkanım, onu sormak istiyorum'' diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Erol Ölmez, bazı kişilerin onurlarının rencide olmaması için şemanın açıklanmadığının söylendiğini belirterek, ''Bunu söylerken bizlerin onursuzluğunu ve suçluluğunu kabul etmiş oluyorsunuz'' dedi.

Doğu Perinçek de MİT'e gönderildiği söylenen 6 adet yoğun diskin kendilerine verilmesini istedi. Sedat Peker'in avukatı Bülent Kılınç da müvekkiline ait ses kayıtlarının kendilerine verilmesi için karar alındığını hatırlatarak, ancak ses CD'lerini alamadığını söyledi. Avukat Kılınç, bu CD'leri en yakın zamanda almak istediklerini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler