YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK lehine slogan atan kalabalığa polis müdahale e
PKK lehine slogan atan kalabalığa polis müdahale e
PKK lehine slogan atan kalabalığa polis müdahale e
23 Mart 2008 / 16:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Van, Hakkari ve Siirt'teki olaylı Nevruz gösterilerin ardından bugün de, Hakkari Yüksekova'da gerginlik çıktı. Güvenlik güçlerinin müdahale ettiği gösteriler sırasında 1 kişi öldü.

Yüksekova'da yaklaşık 4 bin kişi DTP ilçe binası önünde toplandı. DTP'li Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, kalabalığı taşkınlık yapmamaları konusunda uyardı.

Konuşmaların ardından grup yürüyüşe geçti. Terör örgütü PKK lehine slogan atan kalabalığa polis müdahale etti.

Yol üzerindeki kamu binalarına saldıran gösterciler polise taşla karşılık verdi. Çevik kuvvet ekipleri, grubu dağıtmak için havaya ateş açtı.

Ara sokaklara dağılan göstericilere Yüksekova Komando Tugayı'na bağlı komandolar da müdahalede etti.

Gösterciler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda vücuduna kurşun isabet etmesi sonucu yaralanan 20 yaşındaki İkbal Yaşar adlı kişi yaşamını yitirdi.

Dün de gerginlik vardı

Dün Van, Hakkari ve Siirt'te de olaylar çıkmıştı.

Van'daki gösterilerde başına kurşun isabet etmesi sonucu Zeki Erinç ölmüş, polisin müdahale ettiği gösterilerde 23'ü polis 105 kişi yaralanmış, 200'e yakın kişi de gözaltına alınmıştı.

Erinç, bu sabah 4 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Olaylar sırasında ağır yaralanan 2 gösterci ile 1 polisin tedavisi ise sürüyor.

Cenaze sırasında herhangi bir taşkınlık yaşanmazken, güvenlik güçlerinin bulunmadığı cenazeye DTP milletvekilli ve partinin üst düzey yetkilileri de katıldı.

Hakkari:

Van ve Hakkari gibi Yüksekova'nın da DTP'nin nevruz etkinliklerini bugün kutlama isteği yüzünden güne gergin başladı. Hiçbir işyerinin açık olmadığı Yüksekova'da DTP'liler sabahın erken saatlerinden itibaren 23 Nisan caddesi üzerinde bulunan parti binası önünde toplanmaya başladı.

Şu ana kadar 3 bin civarında bir kalabalığın toplandığı gözlenirken, polis ile birlikte asker de ilçede önlem aldı. Bu arada 23 Nisan caddesine çıkan tüm yollar güvenlik güçleri tarafından kapatıldı.

Kepenkler açılmadı

Dün çıkan olayların ardından Hakkari'de ise bugün sessizlik hakim. Kentte hiç bir işyerinin açık olmaması dikkat çekerken, güvenlik güçleri kentin belirli noktalarında güvenlik önlemi aldı. Kent çok az sayıda kişinin sokağa çıktığı gözlendi.

Şırnak:

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ise İdil karayolumevkisinde gece geç saatlerde çoğunluğu çocuklardan oluşan bir grup ateş yakarak, terör örgütü lehine slogan attı.

Güvenlik güçlerinin "Dağılın" uyarısına taşla karşılık veren gruba polis müdahale etti. İzinsiz gösteri yapan ve polise taş atan gruptan 5 kişi gözaltına alındı.

İstanbul:

Nevruz, İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme meydanında kutlandı. Binlerce kişi ateş yakıp, müzikle eğlendi. Polisin çok sıkı güvenlik önlemi aldığı miting olaysız sona erdi.

Mitingde zaman zaman yasadışı örgüt bayrakları ve Abdullah Öcalan posterleri açıldı. Öcalan'ın İmralı'dan gönderdiği mesaj okundu. Başbakan'a seslenen Öcalan, "Çözüm ABD ya da başka yerde aranmasın" dedi, politik ve manevi güçle sorunu çözeceğini iddia etti.

Mitingde konuşma yapan DTP Milletvekili Emine Ayna da, Kürtlerin Türkiye sınırları içinde özgürce yaşamak istediklerini söyledi, yapılacak yeni bir anayasada Kürtlerin haklarına da yer verilmesini istedi.

İzmir:

İzmir'de DTP il başkanlığı önünde toplanıp Nevruzu bahane ederek izinsiz gösteri yapan grup, polisin müdahalesi ile dağılırken çevredeki işyerleri ve araçların camlarını kırdı.

Gündoğdu Meydanı'nda Nevruz mitingi adı altında düzenlenmek istenen gösteri yürüyüşüne valilikçe izin verilmemesi üzerine, grup Hürriyet Bulvarı üzerindeki DTP İzmir İl Başkanlığı önünde toplandı.

Polisin burada toplanmalarına izin verdiği grup, Öcalan lehine slogan attı, terör örgütünü simgeleyen bez parçalarını açtı ve ateş yakarak, halay çekti.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bulvar üzerinde bazı göstericiler, kaldırımlardan söktükleri taşları polise attı. Taş atanlara, tertip komitesi yetkilileri müdahale ederek, engellemeye çalıştı.

DTP Milletvekili Akın Birdal, emniyet yetkilileri ile görüşerek Konak Meydanı'ndaki eski Sümerbank binası önüne yürümek istediklerini bildirdi. Birdal'ın bu talebi kabul edilmedi.

Polis gözyaşartıcı gaz kullanarak olaya müdahale ederken, bazı göstericiler gözaltına alındı.

Bu arada, PKK lehine yasadışı gösteri yapma hazırlığında oldukları ve daha önce de 22 araç yakma olayına karıştıkları iddia edilen 18 kişi de adliyeye sevk edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler