YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Özal'ı Gladio öldürdü"
Ahmet Özal, Turgut Özal'la ilgili ortaya öyle bir iddia attı ki çok tartışılacak türden... Ona göre Turgut Özal ölmedi, öldürüldü...
"Özal'ı Gladio öldürdü"
28 Kasım 2009 / 09:00 Güncelleme: 28 Kasım 2009 / 09:06
Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "ölmediği, öldürüldüğü" tezini savunan "Kurtlar Vadisi-Gladio" filmi hakkında konuşan Ahmet Özal, "Halkın yüzde 96'sı da aynı şeye inanıyor, benim gibi" dedi.
 
Korkut Özal ise, Özal'ın öldürülmesiyle ülkenin 9 yıl boyunca yağmalandığını söyledi.

Özal ailesi, 20 Kasım'da vizyona giren "Kurtlar Vadisi-Gladio"da anlatılan Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "ölmediği, öldürüldüğü" tezinin, kendi kanaatleriyle aynı olduğunu belirtti. Kurtlar Vadisi ekibinin uzun süredir merakla beklenen 3. sinema filmi "Kurtlar Vadisi-Gladio", 310 sinema ve 600 salonda vizyona girdi. Bugün bile varlığı tartışılan Gladio adlı oluşumun anlatıldığı filmde, merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın, Gladio tarafından öldürüldüğü anlatılıyor. Gladio, adamlarına Özal'ı öldürtmek için ise, asılsız iddialar öne sürerek suikaste zemin hazırlıyor. Özal hakkında "Musul ve Kerkük'ü alıp Kürtlere federasyon hakkı vermek istiyor" suçlamaları yönelten Gladio, suikasti Köşk'e sokturduğu zehirli portakallarla gerçekleştiriyor.

MECLİS NİYE ARAŞTIRMIYOR?


Filmde yer alan "Özal ölmedi, öldürüldü" iddialarına cevap veren Ahmet Özal, Türkiye'nin yüzde 96'nın babasının öldürüldüğüne inandığını, Meclis'in bir komisyon kurarak olayı araştırması gerektiğini söyledi. Milletvekilliği döneminde bu konu için uğraştığını belirten Özal, kamuoyu vicdanın rahatlatılması açısından komisyonun kurulması ve bu ölümün araştırılması gerektiğini dile getirdi. Özal, “Ülkenin yüzde 96'sı da Turgut Özal'ın öldürüldüğüne inanıyor” dedi. "Gladio" filmini de değerlendiren Ahmet Özal, “Babam portakal suyunu bir davette içti, evde içmedi. Evde içseydi 10-15 kişi daha ölürdü. Filmdeki sahneler sadece bir senaryo" şeklinde konuştu.

KAMUOYU DA BÖYLE DÜŞÜNÜYOR


Eşinin ölümüne ilişkin konuşmayacağına dair yemini olduğunu söylenen Semra Özal açıklama yapmazken, Korkut Özal'a göre filmin senaryosu ile kendi kanaatleri paralel. Korkut Özal, “Tür- kiye, Özal'ın ölümünden sonra 9 yıl yağmalama yaşadı; hatta bir ara ülkenin borç faizi, gelirlerinden çok fazla hale geldi. Özal'ın ölümü ve önce- sine bakarsak bu iş birileri tarafından düzenlendi. Zaten kamoyunda da böyle bir izlenim var” dedi. Türkiye'nin yakın tarihine etki eden olaylarını anlatan film, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlenmesinin yanısıra, “Cem Ersever, Gladio'-nun hangi gerçeğini öğrendiği için öldürüldü? Kim Washignton'dan gelen telefonla darbe girişiminden vazgeçti? Apo suikastini Gladio nasıl önledi? 28 Şubat süreci bin yıl sürecek iken 5 yılda nasıl sona erdi?” gibi sorulara da ışık tutuluyor.

Özal ailesi, savcılığa gidip inceleme istetsin

 
Turgut Özal hükümetlerinde Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcülüğü yapan Hasan Celal Güzel, Özal ailesinden savcılığa başvurup inceleme başlatmasını istedi. Güzel, “Akrabaları, kardeşi öldürüldüğünü söylüyor. Ben rahmetli Özal için savcılığa teknik analizler yapılsın diye müracaat ettim. 1. dereceden akrabalığım olmadığı için kabul edilmedi. Ailesi her yıldönümlerinde açıklama yapacağına, savcılığa gidip inceleme istetsin” diye konuştu. Özal'ın ölümünün eceliyle olmadığını düşünen Güzel, “Suikast komplolarını bir kenara bırakıyorum. Dış politika açısından büyük bir vizyonu, Türk dünyasının entegrasyonuna ilişkin çalışmaları vardı. Bundan hoşlanmayan yabancı servislerin böyle bir suikast yapma ihtimalini düşünüyorum. Bunu maddi delillerle söylemiyorum, benimkisi sadece bir tahmin” şeklinde görüş belirtti.

YENİŞAFAK
doğruları ben söyliyeyim.
 // ibrahim çelikoğlu
Pislikle uğraşan,pisliğe bulaşır." Özal yabancı haber alma güçleriyle işbirliği yaptı.Vatanın hayır yollarını kapattı.
Baktı.Pişman oldu.Keşke ben toprak olsaydım dedi.Servis yaptıklarının gazabından kurtulamadı.Bugün onun bıraktığı miras devam edip gidiyor.Öldürülenlerin sayısı sayılamıyacak kadar çok.
Biz hakkımızı helal etmiyoruz.Daha Almanyadan dönmeden malıma zarar vermiş,su vermem,çivi çaktırmam diye kuyumu kapatmış."
O gün verdiği s...
28 Kasım 2009 09:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler