YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orgeneralden şok sözler
Orgeneralden şok sözler
04 Mayıs 2010 07:24
Giresun ve Tunceli saldırılarından sonra bölgeden sorumlu 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk’e ait olduğu iddia edilen sözler şoke etti.

Erzincan’daki Ergenekon iddianamesinin 1 numaralı sanığı olan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’e ait olduğu iddia edilen, şok bir ses kaydı ortaya çıktı. Tebligat kendisine ulaştırılmasına rağmen bugün ifade vermeye gelmeyeceği iddia edilen Berk, ses kaydında ‘Ergenekon’un altına imzamı atarım’ diyor. “Bizim görevimiz karakol savunmak değil” şeklinde çarpıcı ifadeler kullanan Berk, Türkiye’nin bir kaosa sürüklendiğini söyleyerek hükümeti de işbirlikçilikle suçluyor. İç güvenlikle ilgili bir toplantıda, ordu komutanı olarak değerlendirme yapan Saldıray Berk, ‘habervaktim.com’ internet sitesinde yayımlanan ses kaydında çok çarpıcı ifadeler kullanıyor. Ayakta kalan tek kurumun TSK olduğunu söyleyerek subaylara telefon görüşmelerinde ve internette dikkatli olmaları uyarısında bulunuyor.

ŞEHİT VEREBİLİRİZ

Saldıray Berk, savunma ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “Görevimiz karakol veya bir tepeyi savunmak değil. Ben toprağımı savunmuyorum. Toprak benim. Toprağa hakimim. Bu kadar mücadeleden sonra, bu kadar tecrübeden, eğitimden sonra bazı hataları artık yapmamamız lazım. Tabii ki bazen şehit verebiliriz. Ama hatadan vermemek önemli.” Berk’in Ergenekon ile ilgili değerlendirmesi ise şöyle: “Orgenaralin Ergenekon çiftliği, orgeneralin Ergenekon sergisi diyebiliyorlar. Yani oradaki dava ile buradaki Ergenekon, ne ilgisi var. Yani Türklüğümüzü, geçmişimizi, sanki suç işlemişiz gibi ortaya koymaya çalışıyorlar. Şimdi Ergenekon imzasını atmaktan da şeref duyarım.”

EVRAK ÇIKARMAYIN

Berk subaylara şu tavsiyelerde bulunuyor; “Telefon, cep telefonu ile görüşmeyin, ev telefonunu kullanmayın. Hepsi dinleniyor. Yarın nerelerden neler çıkartacaklar. Bilgisayar, internet çok önemli, evinize dahi sokmayın. Evrakları çoğaltırken, dağıtımını yaparken gereksiz yerlere göndermeyin” diyor. Harp Okulu’nda manyak mı yetişiyor? Orgeneral Berk, 4 erin şehit olduğu ‘el bombası’ olayıyla ilgili; “Harp Okulu’ndan manyak mı yetiştiriyoruz. Ona kim öğretti el bombasının pimini çek ere ver? Böyle acayip ceza olur mu? Bir teğmenin yaptığını genelkurmay başkanı günlerdir, hesabını vermeye çalışıyor” ifadelerini kullanıyor. Silahlı Kuvvetler’in bu ülkenin direği olduğunu söyleyen Berk, “Yıkılırsa onlarda altında kalacak bu devletin. Boşuna uğraşıyorlar. Başımıza gelen işbirlikçiler onlar devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına yönelik, alıştırmalar var. Açılım denen şeyler var, biz Kürt sorunu diye konuşuyoruz. Kürt sorunu diye bir sorun yok Türkiye’de. Kürt sorunumuz yok. Hepiniz görev yaptınız hangimizin Kürtler’le sorunu var” diyor.

Karargâh’ta bunların işi ne?

Saldıray Berk, askerlere gazete ve televizyon kanalları ile ilgili şu tavsiyelerde bulunuyor: “Geçen bir birliğe gittik Sabah Gazetesi var. Başbakan diyor ki; bu gazeteleri almayın. Ama hiç dikkat etmiyoruz. Ne işi var Zaman, Star Gazetesi’nin? Bunları tezgahın altına sokarsın. Mücadeleyi mutlaka bir emir alarak yapmamak lazım. Artık herkes kendi üstüne düşen görevi yapmak zorunda çünkü, yapılanmanın gücünü çökertemedik. Atv televizyonunu izlemeyin. Buraya 24 tane kanal koyduk. Bazı kanalları çıkartın almayın. Haa benim eşim seyrediyor. Hayır ama o bunun farkında değil. Mücadele yalnız bir cephede değil. Her cephede, her cephede yapmak durumundayız. Her şeyi düşünmek zorundayız.”

Ambulans, takviye güçten önce geldi

Tunceli’nin Nazimiye ilçesindeki Sarıyayla Jandarma Karakolu’na yapılan ve 4 askerin şehit düştüğü terörist saldırıyla ilgili şok ayrıntılar ortaya çıktı. Zaman Gazetesi’nin haberine göre saldırı şöyle gerçekleşti: Yaklaşık 50-60 kişilik terörist grup saat 22.45 sularında baskın yaptı. İlk önce karakol komutanının odasını hedef alan terörist grup, Türkçe ve Kürtçe olarak ‘Karakol komutanınız öldü, sizler de ölmeden teslim olun’ diyerek askerlerin teslim olmasını istedi. Buna karşılık tim komutanı astsubay, ‘Aslanlarım, yavrularım, bu şerefsizleri öldüreceğiz, korkmayın’ diyerek askerleri cesaretlendirdi. Karakolun içine kadar giren teröristler, saatlerce burada kaldı. Olay sırasında yaralı askerler saatlerce takviye ekibin gelmesi için bekledi. Askeri birlikler ancak sabahın ilk ışıklarıyla geldi. Tunceli Devlet Hastanesi’nden 3 ambulans ve 10 kişilik sağlık ekibi bile takviye güçlerden daha önce geldi. (Bugün)

yuh bee yuh
 // mustafa kamaloğlu
sayın baylar ben okumamış cahil birisiyim amma velakin çok iyi biliyorum ki soğuk bölgede termal ısıtıcı kamera kullanılmaz şahin gözü
kullanılır g3 yağmurda çalışmayan tufek kullanılmaz keleş kalaşnikof
kullanılır. eğer ambulans gelmeseydi askeri takviye gelmeyecek insanlar öldükten sonra geleceklerdi geri zekalılar hala anlamıyorsunuz ambulans askeri kuvvetlerden önce geliyor bu karakolları özelleştirin bakın bakalım ölü çıkacakmı cunta güçleri te...
06 Mayıs 2010 21:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler