YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Operasyon 21 Şubat'ta başlamıştı
Operasyon 21 Şubat'ta başlamıştı
Operasyon 21 Şubat'ta başlamıştı
26 Şubat 2008 / 08:40 Güncelleme: 26 Şubat 2008 / 00:00

Türkiye, 21 Şubat akşamı başlattığı kara harekâtıyla, kış boyunca yapılan hava operasyonları ile dengesi ve morali bozulan terör örgütünün hem bölgedeki hem de dünyadaki “ağırlık ve dayanak merkezlerini” hedef alıyor.

 

1. Terör örgütünün hesap ve ümitlerinin kırılması

2. PKK’nın silahlı dağ kadrosunun yok edilmesi


3. Örgütün sözde lider kadrolarının yakalanması


4. Sınır ötesindeki ‘kurtarılmış bölge’ görüntüsüne son verilmesi


5. İş birlikçilerin bütün faaliyetlerinin engellenmesi


6. Teröristlere sağlanan her türlü iç ve dış desteğin önlenmesi


7. Bölücü örgütün halk üzerindeki etkisinin kırılması


Elçiliklerle mesaj gönderiliyor


Terör örgütüne yönelik başta finans, eleman, pasaport ve sığınma olmak üzere her türlü dış desteğin kesilmesi için ABD ve AB ülkeleri nezdinde çalışmalar da sürüyor. Suriye ve İran’ın PKK unsurlarını sıkı takibe almaları memnuniyetle karşılanırken; Dışişleri Bakanlığı, büyükelçilikler aracılığı ile terör örgütünün gerçek yüzünün anlatılması için talimat gönderdi.


İnleri tek tek yok ediliyor


Öte yandan, harekât kapsamında, PKK’nın Türkiye’nin uluslararası gelişmeler yüzünden 2001 yılı haziran ayından bu yana bölgeye inşa ettiği binaların yanı sıra barınma ve lojistik amaçlı kullandığı mağaralar da içlerindeki mühimmatla birlikte imha ediliyor. Geçmişteki operasyonlarda genelde sadece mağaraların içindeki malzemeler yok ediliyordu.


Büyükanıt uyarmıştı


Terör örgütünün köylerdeki ve şehirlerdeki iş birlikçileri de öncelikli hedef haline geldi. Güvenlik birimlerinin yaptığı bir araştırmaya göre, bir teröristin dağda gezebilmesi için şehir ve köylerde en az 10 kişiye ihtiyacı bulunuyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “İş birlikçilerle teröristler arasında hiçbir fark yok” demişti.


41 terörist daha öldürüldü


Genelkurmay’ın internet sitesinde yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekât hakkında bilgi verildi. İki ayrı bölgede teröristlerle sağlanan sıcak temasın aralıklarla devam ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi.
“Dün gece (önceki gece) saatlerinde, birliklerimizin kontrolündeki bölgeden sızarak çıkmaya çalışan teröristler, yakın mesafeli manevra ve ateşlerle ağır zayiata uğratılmıştır. Dışarıya çıkamayan terörist gruplar, Irak’ın derinliklerinde bulunan gruplardan yardım istemektedir. Harekât bölgesinin kritik kesimlerindeki birlikler takviye edilmiş; bir kısım birliğimiz ise zinde kuvvetlerle yer değiştirmiştir. Ayrıca, yabancı uyruklu teröristlerin genelde bağımsız hareket ederek örgütün silahlı yapısını ele geçirmeye çalıştıklarını doğrulayan bilgiler elde edilmiştir. Harekâtın 4’üncü gününde, 41 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 153’e yükselmiştir. Çatışmalarda 2 personelimiz şehit olmuştur.”


4 günlük bilanço:


1. GÜN: 44 terörist öldürüldü, 5 şehit


2. GÜN: 35 terörist öldürüldü, 2 şehit


3. GÜN: 33 terörist öldürüldü, 8 şehit


4. GÜN: 41 terörist öldürüldü, 3’ü korucu 5 şehit


Türkiye

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler