YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Olay çıkaran öğrencilere fakülteler soruşturma açm
Olay çıkaran öğrencilere fakülteler soruşturma açm
Olay çıkaran öğrencilere fakülteler soruşturma açm
08 Nisan 2008 / 15:59 Güncelleme: 08 Nisan 2008 / 00:00

HABER: Hüseyin Yorulmaz
Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde yaşanan dehşet görüntüleri büyük bir provokasyonun parçası mı?


Kanal A Haber bir ay öncesinden bugün yaşanan olayların olabileceğini gündeme getirmişti. üniversitelerde, başörtüsü tartışmaları etrafında başlayan provokasyon, lkücü gruplar ile sol ve Kürt kökenli öğrenci gruplarının çatışması olarak yeniden karşımıza çıktı. Polis bu konuda zaten alarmdaydı. Peki  üniversitelerdeki olayların sebebi tedbirsizlik mi? Olaylar karşısında  üniversite yönetimleri neler yapıyor? İşte cevabı...
 


KANAL A HABER GÜNDEME GETİRMİŞTİ


Kanal A Haber Ankara Üniversitesi’ndeki olayların tırmanışa geçtiğine işaret ederek fakültelerde provokasyon uyarısı yapmıştı.


 “Ankara'da provokasyona açık bir başka nokta da Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi.”


 Ve bugün geldiğimiz nokta… Ankara’da başarılı olamayan odaklar Antalya’da Akdeniz üniversitesi’nde ortaya çıktı. Yaşanan olaylar 1980 öncesi üniversitelerdeki dönemi hatırlatırken asıl suçlular yine ortada yoktu. Çok sayıda kişi gözaltına alındı ama suç dosyası bir hayli kabarık olan Ömer Uysal’a ulaşılamadı.


 YAŞANANLARIN SEBEBİ TEDBİRSİZLİK Mİ?


Üniversitelerde yaşananların sebebi tedbirsizlik ve üniversite yönetimlerinin olaylara karşı çok fazla duyarlı olmaması olarak değerlendiriliyor.


 Ankara Üniversitesi’ndeki olaylara göz attığımızda eğitime ara verilmesine yol açacak çatışmaların çıkmasında karşıt görüşlü 40 ya da 50’şer kişilik grupların başrolde olduğu gözüküyor. Tabi, içlerinde asıl direktifleri alanlar gözükmüyor; ancak bu grup hakkında fakülte yönetiminin kayda değer bir işlem yapmadığı ileri sürülüyor.


 SORUMLULAR CEZALANDIRILMIYOR


Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde 30-31 Ekim 2007 tarihinde yaşanan olayda Türk bayrağına hakaret suçunu işleyen iki öğrenci uyarı cezası aldı. Ankara Emniyeti'nin, yaşanan olayların sorumlularını tek tek üniversite ve fakülte yönetimine bildirmesine rağmen bunların sorumlusu öğrencilere herhangi bir ceza verilmedi. Her seferinde ''Soruşturmaya gerek görülmemiştir ya da öğrenciler demokratik haklarını kullanmıştır'' şeklinde cevap verdiği belirtilen fakültenin, polise taş atan öğrencilerin fotoğraf ve kamera görüntülerine bile kayıtsız kaldığı iddia edildi.


 


29 Şubat 2007 günü Irak'ın kuzeyine yönelik kara harekatının sona erdiği gün fakültede yaşanan taşlı-sopalı kavganın ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü gerekli çalışmaları yaparak 5 Mart günü 40'ı Dil- Tarihden 35'i farklı fakültelerden olmak üzere olaylara karışan 75 öğrencinin kimlik bilgilerini delilleriyle birlikte fakülte sekreterliğine gönderdi. Ancak, aradan geçen bir aya yakın sürede öğrencilerle ilgili bir işlem yapılmadı.


 


24-25 Mart 2008 günlerinde fakülte bahçesinde karşıt gruplar arasında yine olaylar çıktı. 1'i komser 8 polis olmak üzere 2 de öğrencinin yaralandığı olaylar sonucunda fakültede öğrenime 5 gün ara verildi. Polislerin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar sonrası Ankara Emniyeti Müdürlüğü, polisleri yaralayan 3 öğrenciyi gözaltına aldı ve 3 öğrenci de  çıkarıldıkları mahkemece polise mukavemet suçundan tutuklandı.


FAKÜLTELER SORUŞTURMA AÇMIYOR


Emniyet, yaşanan olayların ardından her seferinde YÖK'ün 54. ve 59. maddelerine dayanarak öğrenci sıfatına yakışmayan davranışlarda bulunanların cezalandırılması için hazırladığı listeyi fakülte ve bağlı olduğu üniversiteye gönderiyor. Ancak, fakülte komisyonu, belirlediği raportörün görüşü doğrultusunda, "soruşturma açmaya gerek duyulmamıştır" kararına vararak, bunu emniyete bildiriyor ve sonuç alınamıyor.


 


Fakültede sınavların ertelenmesinden okulun tatil edilmesine kadar yol açan olayları sayıları 50’yi bulmayan öğrencilerin çıkardığı biliniyor ama okul yönetiminin hiçbir ceza vermemesi nedeniyle yaşanan olaylarda bu öğrenciler yine başrolü oynuyor.


 


POLİS SAYISI ARTIRILDI


Ankara polisi  üniversitelerdeki olayların önüne geçebilmek için ilk etapta okullardaki polis sayısını artırdı. Fakültelerin giriş çıkışlarını da sıkı denetim altına alan polis, özel güvenlikçilerle birlikte  kimlik kontrolleri ve aramalarda yapıyor.


 


Polis, üniversitelerde yaşanan olaylarda rektörlerin ve dekanların daha duyarlı olmaları halinde olayların önüne geçilebileceğini belirtiyor. Poliste, suç olaylarına karışan öğrencilerin ihtar veya ceza almaları halinde ise bir sorun çıkmayacağı görüşü hakim… 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler