YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Neşter” operasyonunda 29 kişi tutuklandı
“Neşter” operasyonunda 29 kişi tutuklandı
“Neşter” operasyonunda 29 kişi tutuklandı
05 Mayıs 2008 / 17:15 Güncelleme: 05 Mayıs 2008 / 00:00


Haber: Fatih Çiftçi


Şanlıurfa’da son yılların en büyük sağlık skandalını ortaya çıkaran Jandarma ve Emniyet güçleri, sahte rapor düzenleyen bir şebekeyi çökertti. 7 aylık bir çalışma sonucunda inceleme başlatılan 137 kişiden 45 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 29 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.Güvenlik güçleri 7 aylık süren bir çalışma sonucunda Şanlıurfa ve ilçelerinde resmi belgede sahtecilik, irtikap, rüşvet, görevi kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve devleti zarara uğratma suçlarını işlediklerine dair 137 kişi hakkında inceleme başlattı. İnceleme başlatılan şahıslardan suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen E.Ç. ile A.K.'nın bulunduğu 1 doktor, 11 kamu görevlisi, 10 aracı ve 23 kişi de usulsüz rapor aldığı tespit edilen toplam 45 kişi gözaltına alındı. 14’ü Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmasına karar verilirken kalan 31 kişi ise hakim karşısına çıkarıldı. Mahkemeye çıkarılan 31 kişiden 29’u ise ‘Suç örgütü kurma resmi belgede sahtecilik rüşvet verme ve alma, sahte belgeler düzenleyip devleti zarara uğratma’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.


MALULEN EMEKLİLİK İÇİN KAN DEĞERLERİ YÜKSEK TUTULDU


'Neşter' adı verilen ve 104 adrese eş zamanlı yapılan operasyonda gözaltına alınan şahısların ev ve işyerlerinde yapılan aramada malulen emekli olunabilmesi, ÖTV’den faydalanabilmesi için sakat olduğuna dair sıfır (0) araba almak için düzenlenmiş 67 hazırlanmış sahte sağlık raporu ele geçirildi. Bunlardan 18 sahte raporun sahiplerine verilmek üzere adresleri belirlenirken, kalan 49 raporun ise halen bazı değerlerin ileriki tetkiklerin incelenmesi üzere başka polikliniklere sevk edildiği tespit edildi.


Alınan bilgiye göre suç örgütünün bazı şahıslara yönelik sağlam olduğu halde malulen emekli yapabilmek için düzenlenen raporlar arasında biyokimya laboratuarlarında yapılan tahlillerde kan değerleri bilerek yüksek tutulduğu ortaya çıktı. 7 aylık bir zaman diliminde bu şekilde düzenlenmiş 67 rapora ulaşan jandarma ve polis, 2007-2008 yılları arasında Devlet Hastanelerinden verilen 300 bin adet sağlık raporunun resmi kayıtlarını şimdi tek tek incelemeye aldı. Olayın mali boyutunun milyon YTL’ lere kadar varılabileceği belirtilirdi.

Kanal a haber (Şanlıurfa)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler