YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden hard diski yakmaya çaıştılar?
Neden hard diski yakmaya çaıştılar?
Neden hard diski yakmaya çaıştılar?
27 Mart 2008 / 07:48 Güncelleme: 27 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında önceki gün gözaltına alınan İşçi Partisi (İP) Genel Sekreteri Nusret Senem'in avukatlık bürosunda yapılan aramada, bilgisayar hard diskinin yakıldığı ortaya çıktı.


Hard diskin yakılarak delillerin karartılmaya çalışıldığı belirlenirken, polis, hard diski kurtarmaya çalışıyor. İP Genel Merkezi'nde 21 Mart'ta yapılan aramada Senem'e ait olduğu ileri sürülen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ayrıntılı krokisi ile Yargıtay üyelerinin fişlendiğine ilişkin bilgilerin yer aldığı CD ele geçirilmişti. Soruşturmayı yürüten savcılığın CD'nin hazırlandığı bilgisayarı araştırdığı belirtilirken, konuyla ilgili Nusret Senem'in ifadesine başvurulacağı öğrenildi.


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatı üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Genel Sekreter Senem'i yakalamak için önceki gün akşam saatlerinde arama kararı çıkarttı. Savcılık izni ile eve giren polis ekipleri, Senem'i burada bulamazken evdeki bilgisayarlara el koydu. Polis, ardından Senem'in bürosu için ikinci bir arama kararı daha çıkarttı. Bu sırada İşçi Partisi Genel Merkezi'nde olan Senem, ANKA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Polis şu anda evimde arama yapıyor. Beni İşçi Partisi'nden alsın." dedi. Senem'in İP'yi adres göstermesine rağmen polis, genel sekreterin bürosunda da arama yaptı. İşyerine giren ekipler, burada bulunan bir hard diskin imha edilmeye çalışıldığını saptadı. Yakılmaya çalışılan hard diske el konuldu. Senem'in ajansı arayarak bulunduğu yeri söylemesi ise polis tarafından hedef saptırma olabileceği şeklinde değerlendirildi.


Terörle Mücadele ekipleri, Senem'in ev ve işyerinde yapılan aramalarda 6 bilgisayar, bir adet yakılmaya çalışılan hard disk ve çok sayıda belgeye el koydu. Ankara'da gözaltına alınan Nusret Senem ile İP Basın Bürosu Başkanı Hikmet Çiçek, önceki gece soruşturmayı yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Senem ile Çiçek burada sorguya alınacak. Bu arada bilgisayarlar ile yakılmaya çalışılan hard disk de İstanbul'a gönderildi. İstanbul polisinin bilgisayarlar ile hard diski incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarları'na ileteceği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın ayrıca, İşçi Partisi'nde ele geçirilen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın krokisi ile Yargıtay üyelerinin fişlendiğine ilişkin bilgilerin yer aldığı CD ile ilgili Nusret Senem'in ifadesine başvuracağı belirtiliyor. Yapılacak incelemede, söz konusu CD'nin yakılmaya çalışılan hard disk ya da aramalarda ele geçirilen 6 bilgisayarla herhangi bir bağlantısının bulunup bulunmadığı aranacak.


Bu arada önceki gün Nusret Senem'le birlikte İP Basın Bürosu Başkanı Hikmet Çiçek ve Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan da gözaltına alındı. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler