YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Özbek'in en büyük korkusu
Özbek'in Ergenekon'la bağlantısının ortaya çıkamaması için sendika çalışanlarına sus payı verdiği iddia edildi
Mustafa Özbek'in en büyük korkusu
23 Ağustos 2009 / 08:57 Güncelleme: 23 Ağustos 2009 / 00:00

Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in, Ergenekon'la bağlantısının ortaya çıkmaması için sendika çalışanlarına sus payı ödediği ileri sürüldü.


İddianın sahibi, sendikanın eski Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın. Ergenekon savcılarına verdiği ifadede, mesai arkadaşlarına her ay düzenli olarak 3 bin, 2 bin veya bin 500 lira ödendiğini aktaran Özaltın, bu şekilde para verilen 80 kişi bulunduğunu söylüyor.


Mustafa Özbek'in sendikanın parasını nasıl harcadığı ve karanlık işlerinin ortaya çıkmaması için kimlere para verdiği Ergenekon üçüncü iddianamesinin ekleri arasında, 96. klasörde bulunuyor. Savcılara ifade veren eski Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, "Türk Metal Sendikası tarafından sendika yönetiminde daha önce görev alıp sendikada yaşanan yasadışı olaylar ile ilgili bilgi sahibi olan kişilere sus payı şeklinde çeşitli bahaneler ile para ödenmektedir." ifadesini kullanıyor. Özaltın, ifadesinde 8-10 yıl boyunca kime ne kadar verildiğini tek tek anlatıyor.


HESAPLARIN İNCELENMESİNDEN KORKTU


Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, şaibeli işlerin ve ilişkilerin ortaya çıkmaması için bu şekilde 80 kişiye para ödendiği bilgisini veriyor. Bu bilgilerin hesapların incelenmesi sonucunda tespit edilebileceğini belirtiyor. Parasal bağlantılarla ilgili bilgiler veren Özaltın, daha ilginç bir saptamayı da Mustafa Özbek'in genel başkanlık koltuğunu bırakmaması hakkında yapıyor. Ona göre, Özbek bir dönem yaşlandığı gerekçesi ile sendika başkanlığını bırakacağını söylüyordu. Fakat en büyük korkusu, arkasından sendika başkanı olacak kişinin hesaplarla ilgili konuları irdeleyerek kendisini zor durumda bırakacağı idi. Türkiye Topluluğu'nun oluşturulmasından sonra ise bu fikirden tamamen vazgeçti.


Ergenekon'un kasası olduğu ileri sürülen Mustafa Özbek'in PKK ile de özel olarak ilgilendiği ortaya çıkmıştı. Ek klasörlerde yer alan bilgilere göre, Özbek'ten ele geçirilen belgeler arasında Öcalan'ın 1999 yılında yakalandıktan sonra verdiği ilk ifade de bulunuyor. Ayrıca Özbek'in tuttuğu özel notlarda PKK'yı 'gül', silahı ise 'mürekkep' olarak tanımladığı tespit edilmişti.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler