YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mühimmatlar kayıplara karıştı
Poyrazköy'deki kazılarda bulunan mühimmatla, operasyonlarda ele geçirilen listelerdeki silahların birebir uyuştuğunu tespit eden savcılar 'Kafes Eylem Planı'nda kullanılacak silahların ise kayıp olduğunu fark etti
Mühimmatlar kayıplara karıştı
15 Nisan 2010 / 07:10 Güncelleme: 15 Nisan 2010 / 09:05

Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları Kafes Operasyonu Eylem Planı belgesinde yer alan mühimmatların yarısının ele geçirilemeden kaçırıldığını tespit etti. Kafes Eylem Planı iddianamesinin 6. Ek klasöründe yer alan savcılık değerlendirmesindeki bilgiye göre, Kafes Eylem Planı'nda kullanılacak silah, mühimmat ve askeri malzemelerin bir kısmı cunta yapılanması tarafından güvenli bölgelere kaçırıldı.

LİSTEYLE POYRAZKÖY UYUŞUYOR

Soruşturmayı yürüten savcılar, emekli Binbaşı Levent Bektaş'tan ele geçirilen Kafes Operasyonu Eylem Planı'nın EK-C bölümünde yer alan "Silah Mühimmat ve Malzeme Listesi" başlıklı bölümde sıralanmış mühimmat listesinin Poyrazköy'de yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatlarla bire bir benzerlik gösterdiğini tespit etti. Savcılık tarafından yapılan değerlendirmede, mühimmatların hem nitelik hem de nicelik olarak birebir uyuştuğu ifade edildi.

SİLAHLARI TAŞIYIN TALİMATI

Cumhuriyet Savcılarının yaptığı tespitlerde şu ifadeler yer alıyor: "Bu liste ile Poyrazköy'de elde edilen silah, mühimmat ve malzemeler karşılaştırıldığında, nicelik ve nitelik olarak benzerlik gösterdiği, listede yer alan mühimmatların bir kısmının ele geçirilebildiği anlaşılmaktadır. Ancak hala ele geçirilemeyen mühimmatın bulunduğu ve bu mühimmatların dağıtılması yönünde talimat verildiği görülmüştür."

TAŞINSIN EMRİ PERİNÇEK'TEN

Ergenekon'la bağlantılı Kafes, Poyrazköy ve Amirallere Suikast soruşturmaları kapsamında ele geçirilen "Doğu Perinçek Başkanımızın Emirleri' başlıklı belgede Poyrazköy'de kalan malzemelerin güvenli yerlere taşınması isteniyordu. Belgedeki ifadeler aynen şöyle: Levent Bektaş'ın (Kafes Planı'nın ele geçirildiği emekli binbaşı) ekiplerinin yerine yeni ekipler kurulsun, Poyrazköy'de kalan malzemeler korunaklı bölgelere dağıtılsın, karargâhın emri olmadan hiçbir operasyonel eylem yapılmayacak bu konuda son emir yetkisi Levent Bektaş'ındır...."

 MÜHİMMAT LİSTESİ

Lav: 30 Adet

Hakem Bombası: 50 Adet

İnfilaklı Fitil: 33 metre

Sis Kutusu: 150 adet

9-19 fişek: 900 adet

C3 Patlayıcı: 20 Libre

Silah mühimmatı: 5000 adet

 

ELE GEÇİRİLENLER

Lav: 21 Adet (6'sı boş)

Hakem Bombası: 7 Adet

İnfilaklı Fitil: 30 Metre

Sis Kutusu: 45 Adet

9-19 fişek: 907 Adet

C3 Patlayıcı: 450 Gram

Silah mühimmatı: 3017

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler