YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MSN’de yapılan görüşmeler polisin teknik takibine takıldı
MSN’de yapılan görüşmeler polisin teknik takibine takıldı
MSN’de yapılan görüşmeler polisin teknik takibine takıldı
27 Kasım 2008 / 18:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da El Kaide adına Müslüman İntikam Tugayı adıyla faaliyet gösteren grup, MSN’de yapılan görüşmelerle yakalandı.


El Kaide adına Müslüman İntikam Tugayı (MÜSİT) adı altında yapılanan ve MSN’de yapılan görüşmeler ile polisin teknik takibi sonucu yakalanan 3’ü tutuklu 11 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede MÜSİT yapılanmasının liderinin yurt dışına çıkma hazırlığı yaparken Muş’ta yakalanan S.K olduğu belirtildi.İddianameye göre sanık MSN’de kendisini “Talha Türk” sahte ismiyle tanıtıyor. S.K, MSN’de görüştüğü “Molla” lakaplı x şahıstan, patlayıcı madde yapımında kullanılan “Hidrojen Peroksit” hakkında bilgi istedi.


S.K, “Molla” lakaplı x şahısla MSN’de Özbekçe yaptığı 12. görüşmede “Molla, Hidrojen Peroksiti kaç gratta kaynatayım. Onu bana yaz. 2 güne kadar maddeler hazır olur. Ondan sonra ya İstanbul’a ya da Ankara’ya gidip inşallah yakalanmazsam bitiririm. Çok dua edin. Az bir zaman kaldı” şeklinde yazdı.


“Hidrojen Peroksit” hakkında bomba imha uzmanı tarafından hazırlanan ve iddianamede yer alan raporda, “Hidrojen peroksit miktarına göre değişen miktarda edinilmesi ve özel yöntemle kaynatılarak saflık derecesi değiştirilmesi halinde patlayıcı madde yapımında kullanılabilir” görüşüne yer verildi.


S.K. YAKALANINCA GERİ DÖNDÜLER
İddianamede, tutuklu diğer sanıklar O.Y. ve O.B’nin de MÜSİT yapılanması içerisinde yer aldıkları, terör örgütü El Kaide’ye katılmak üzere Afganistan’a giderken S.K’nin yakalanması üzerine İran’dan Türkiye’ye geri döndükleri vurgulandı. Sanıklardan O.Y’nin ailesine haber vermeden, annesine ait altınları alarak Afganistan’a gitmeye çalıştığı belirtildi.


BİNGÖL SORUMLUSU Y.B.
Sanıklardan Y.B’nin, telefon görüşmeleri ile MSN kayıtlarından yola çıkılarak MÜSİT yapılanmasının Bingöl sorumlusu olduğu tespit edildi. Y.B’nin bazı kişileri terör örgütü El Kaide saflarında savaşmak üzere Afganistan’a gönderdiği ve son olarak kendisinin gittiği anlaşıldı.


İddianamede sanıklardan S.K. ve Y.B’nin TCK’nın 314/1. maddesinde yer alan “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 15’er yıl hapsi istendi. Diğer sanıklar O.Y, O.B, M.Y, S.B, M.B, Y.K, Ü.T, Y.İ. ve M.ܒnün de “terör örgütüne üye olmak” suçundan 10’ar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.


Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.


Güvenlik güçleri haziran ayında değişik illerde düzenledikleri operasyonda El Kaide üyelerini gözaltına almıştı. NTV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler