YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meydanda Paris'teki gibi zafer takı da olacak
Meydanda Paris'teki gibi zafer takı da olacak
Meydanda Paris'teki gibi zafer takı da olacak
23 Haziran 2008 / 11:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Karataş, Konak Meydanı nda Saat Kulesi, Yalı (Konak) Camii ve Hükümet Konağı nın yerlerini değiştirip, diğer binaları yıkarak alanı, Rusya daki Kızıl Meydan gibi değiştiren bir proje hazırlatıyor.


Yerel seçim öncesi, AKP nin İzmir i kazanmak için yaptığı ataklar sıklaşırken, CHP de ilginç projelerle savunmaya geçti. Genel Merkez e sunmak üzere belediye başkanlarından yeni projeler isteyen CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, kendi projesini de mimarlara hazırlatıyor. Karataş ın projesi, İzmir e Kızıl Meydan yapmak.


Yapılar kenara çekilecek


Konak Meydanı nın yıkılıp, Rusya daki Kızıl Meydan gibi büyütülmesi görüşünü savunan Karataş, İzmir Saat Kulesi nin, Yalı (Konak) Camii nin, Hükümet Konağı nın yıkılarak, meydanın kenarlarına yerleştirilmesi gerektiğini söylüyor:


Konak Meydanı, İzmir e yakışmıyor. Bu meydanın daha büyük olması lazım. Tıpkı Kızıl Meydan gibi. Ufkumuzu geniş tutmalıyız. Güney Deniz Saha Komutanlığı ndan (Konak taki bina) katlı otoparka kadar meydandaki her şeyi kaldıracağız. İzmir Büyükşehir Belediye binası, defterdarlık, kaymakamlık gibi resmi kurumların hepsi yıkılacak ve gökdelenler bölgesi dediğimiz Bayraklı da yapılacak. İzmir Saat Kulesi, Yalı (Konak) Camii, Hükümet Konağı da yıkılacak bu binalar taşları numaralandırılarak,?aslına uygun bir şekilde meydanın kenarlarına kurulacak. Kemeraltı girişindeki mağazalar da yıkılacak, meydan, 1 inci Beyler Sokak a kadar genişletilecek. Genişleyen meydana Cumhuriyet tarihini yansıtacak iddialı görkemli heykeller yapılacak. Meydanı gezen turistler, ülkenin kurtuluş mücadelesini heykelleri inceleyerek anlayacak.


Karataş ın projesinde Moskova nın yanı sıra Paris ten de esintiler var: Ayrıca meydanda Paris teki gibi zafer takı da olacak. Ayrıca Agora ya kadar uzanacak Şanzelize ye benzeyen cadde yapılacak. O zaman İzmir e de, Agora ya da turist yağar. Büyük projeler pısırıklık değil, cesaret ister. Bir kente vizyon kazandırmak için cesur adımlar atmak lazım. İzmir in tarihini yeniden yazacağız. Bu, kentin bin yıllık projesi olacak. Projeyi partinin önümüzdeki ay yapılacak program kurultayında dile getireceğim.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler