YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ağar için Susurluk skandalı nedeniyle yargı
Mehmet Ağar için Susurluk skandalı nedeniyle yargı
Mehmet Ağar için Susurluk skandalı nedeniyle yargı
15 Şubat 2008 / 09:55 Güncelleme: 15 Şubat 2008 / 00:00

Milletvekili seçilemediğinden dolayı dokunulmazlık zırhından mahrum kalan eski İçişleri Bakanı ve DP Genel Başkanı Mehmet Ağar için Susurluk skandalı nedeniyle yargı yolu göründü


Danıştay 1. Daire, Susurluk skandalının 12 yıldır yargı önüne çıkarılamayan kilit ismi, eski Demokrat Parti Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın, Emniyet Genel Müdürü olduğu 1993-96 yılları arasında cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan yargılanması gerektiğine hükmetti. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, 22 Temmuz seçiminde milletvekili seçilememesi nedeniyle dokunulmazlığı kalkan Ağar'ın Susurluk skandalına yönelik yargılama istemli dosyası karara bağlandı.
Danıştay 1. Daire, Ağar'ın şu suçlamalar yönünden yargılanmasına yer olup olmadığına karar verdi:
# Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde, cürüm işlemek için silahlı teşekkül (çete) meydana getirmek.
# Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek, gizlenmesine yardım etmek.
# Çatlı ve Yaşar Öz'e silah taşıma izin belgesi vererek, görevini kötüye kullanmak.
# Çatlı ve Yaşar Öz'e hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesini sağlayarak görevini kötüye kullanmak.'3 suçlamadan yargılanamaz'
Ağar'ın "teşekkül oluşturmak" suçundan yargılanması gerektiğine hükmeden daire, diğer 3 suçlamanın ise Şartla Salıverme Yasası kapsamında olduğundan bu konularda yargılama yapılamayacağına karar verdi. Karara tebliğinden itibaren 5 gün içinde itiraz hakkı bulunan Ağar, sonuç alamazsa, vali statüsünde olduğundan Yargıtay'da yargılanacak. Mahkûm olması halinde, Anayasa'nın 76. maddesine göre bu suçtan ceza alanlar milletvekili seçilemediğinden Ağar'ın siyasi yaşamı son bulabilecek.
Ağar'ın yargılanmasına hükmeden daire kararında, Susurluk skandalının açığa çıktığı süreçte Sedat Bucak ve Ağar hakkında, milletvekili olmaları nedeniyle dava açılamadığı anımsatıldı.


Göreve Ağar atadı
Kararda, isnat edilen "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçundan, Susurluk davasının diğer sanıklarının hapse mahkum edildiği, bu sanıklardan emniyet görevlileri İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in, görevlerine Ağar tarafından atandıkları ve Ağar'a yakınlıkları nedeniyle geniş yetki sahibi oldukları hatırlatıldı.
Kararda, yargı kararları ve İçişleri Bakanlığı başmüfettişlerince 1999'da düzenlenen fezlekenin incelenmesinden, Ağar'ın, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek" suçunu işlediğini doğrulayacak, hakkında kamu davasının açılmasını gerektirecek yeterli kanıt bulunduğu bildirildi. Ağar gibi, dokunulmazlığı nedeniyle 2002'ye kadar yargılanamayan Sedat Bucak, 1 yıl 15 gün hapse mahkûm olmuş, ceza ertelenmişti.


Hangi iddialar gündeme gelecek?


Susurluk skandalı, 3 Kasım 1996'da meydana gelen kazayla açığa çıktı. Kazada, aynı araçta bulunan Bahçelievler katliamı sanığı Abdullah Çatlı, sevgilisi Gonca Us, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ öldü. DYP Milletvekili Sedat Bucak yaralandı. Araçtan, emniyetin kayıp silahlarından bazıları çıktı. İstanbul 6 No'lu DGM, yapılan yargılama sonrası, aralarında özel timci İbrahim Şahin, emekli yarbay Korkut Eken, Haluk Kırcı ve Sami Hoştan'ın da bulunduğu 14 sanığı hapse mahkum etti. Gerekçeli kararda, Ağar kastedilerek, "Koruma kalkanların arkasına sığınanlar unutmamalıdırlar ki adalet bir gün onlara da lazım olacaktır" denildi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, "teşekkül oluşturmak" suçundan verilen cezaları onadı.
Yargılanması halinde, Ağar hakkındaki şu iddialar gündeme gelecek:


# l Emniyet'e hibe edildiği söylenen ancak satın alındığı ortaya çıkan kayıp silahların Korkut Eken aracılığıyla Çatlı'ya verilip verilmediği. Silahlar için hangi kaynaktan ne kadar ödeme yapıldığı. Silahların hangi görevlerde kullanıldığı.
# l Çatlı'ya Mehmet Özbay sahte kimliği ve resmi görevli belgesi verilmesi.
# l Ömer Lütfü Topal cinayetinden sonra gözaltına alınan özel timcilerin serbest bırakılması.
# l Terörle mücadele adı altında bir araya topladığı öne sürülen Susurluk sanıklarının, faili meçhul cinayetler ve uyuşturucu ticaretiyle ilgili bağlantıları.

 

                                                                                          ANKARA Milliyet
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler