YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara depreminde yakınlarını kaybedenler dava aç
Marmara depreminde yakınlarını kaybedenler dava aç
Marmara depreminde yakınlarını kaybedenler dava aç
02 Mayıs 2008 / 13:38 Güncelleme: 02 Mayıs 2008 / 00:00

Sakarya'da, Marmara depreminde yakınlarını kaybedenlerin, depremde ihmalleri olduğu gerekçesiyle iki belediye aleyhine açtıkları 4 ayrı davada, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Erenler Belediyesi, yasal faizleriyle birlikte toplam 375 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi.
        


Marmara Depremi'nde ağabeyi Cemal Akın'ı kaybeden avukat Özgür Akın, deprem sonrasında ihmalleri olduğu gerekçesiyle, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Erenler Belediyeleri aleyhine Sakarya 1. İdare Mahkemesinde 4 ayrı tazminat tazminat dava açtı.
        


Akın'ın, ağabeyinin yanı sıra, depremde biri 1 yaşında diğeri de 18 yaşında iki çocuğunu kaybeden Mehmet ve Nesrin Türk ile evleri yıkılan Fatma Üstün ve Saffet Altınal adına 2000 yılında 1. İdare Mahkemesinde açtığı dava geçen yıl 26 Nisan'da sonuçlandı.
        


Tazminat davasında Akın, Erenler Belediyesini ağabeyinin ölümüne ilişkin, maddi ve manevi olarak yasal faiziyle birlikte toplam 150 bin YTL tazminat ödemeye mahkum ettirdi.
        


Mehmet ve Nesrin Türk çiftinin iki çocuğunun depremde hayatını kaybetmesine ilişkin açılan davada ise, can ve mal kaybı için, yine Erenler Belediyesi toplam 150 bin YTL tazminata mahkum edilirken, Büyükşehir Belediyesi aleyhine açılan diğer iki davada da, depremde evleri yıkılan Fatma Üstün için 50 bin, Saffet Altındal için de 25 bin YTL  tazminat ödenmesine hükmedildi.
        


Bu kararlarla, 4 ayrı dava dosyasından yasal faizleriyle birlikte Sakarya Büyükşehir Belediyesi 75 bin YTL, Erenler Belediyesi de 300 bin YTL tazminat ödeyecek.
        

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler