YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmara Denizi'ne erken uyarı sistemi
Marmara Denizi'ne erken uyarı sistemi
Marmara Denizi'ne erken uyarı sistemi
01 Nisan 2008 / 07:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kandilli Rasathanesi, Marmara Denizi'nin dibine kurduğu sistem sayesinde artık mikro düzeydeki depremleri ve tsunamileri önceden öğrenebilecek.Marmara Denizi'nde mikro düzeydeki depremleri ölçmek ve olası deprem sonrası oluşacak tsunami için erken uyarı yapabilmek amacıyla Marmara Denizi'nin güneyine 10 adet geniş bantlı sismik istasyon, deniz dibine de 5 adet deniz dibi rasathanesi yerleştirecek.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile Türk Telekom tarafından ortaklaşa yürütülecek “Sismik Veri İletim Platformu-SVİP” Projesi, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.


DEPREM ALANINDA TÜRKİYE'DE BİR İLK


Toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, bu çalışmanın deprem araştırmaları alanında Türkiye için bir ilk olduğunu söyledi. Deprem oluşumuyla ilgili çalışmalarda, olabildiğince kaynağa yakın, gerçek zamanlı yöntemlerle, daha çok sayıda, daha sağlıklı veriler elde ederek yapılan çalışmaların, topluma ışık tutması açısından önem taşıdığına işaret eden Altay, Türk Telekom ile birlikte yürüttükleri proje ile Marmara Denizi başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nin ayrıntılı olarak gözlem altına alınacağını bildirdi.


TÜRKİYE'NİN YÜZDE 98'İ RİSKLİ


Türk Telekom Pazarlama Müdürü Erem Demircan da Türkiye'nin yüzde 98'inin deprem riski taşıdığını, nüfusunun yüzde 30'unun yanısıra ekonomisinin önemli bir bölümünün de Marmara Bölgesi'nde olduğuna işaret etti. Kandilli Rasathanesi Müdür Yardımcısı Cemil Gürbüz de projenin amacının depremin fiziksel özelliklerini belirlemek, deprem algı eşiğini 1,0 seviyesine indirmek olduğunu söyledi.


Kapalı bir denizde yapılan ilk çalışma


Halen Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde 25 adet geniş bantlı istasyon bulunuyor. Proje kapsamında bunlara ilave olarak güneyde 10 adet geniş bantlı istasyon ve deniz dibine 5 deniz dibi rasathanesi yerleştirilecek. Basın toplantısında projeyle ilgili bilgi veren Prof. Gülay Altay, “Bu istasyonlarla şu anda ölçülmesi mümkün olmayan mikro depremler kaydedilecek. Ayrıca bu istasyonlar tsunami erken uyarı sistemi için önemli bilgiler verecek. Deniz dibi rasathanesi, Marmara Denizi gibi kapalı bir denizde yapılan ilk uygulama olacak” dedi.YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler