YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin güvercinlerine, Suriye ve Arabistan'dan yoğ
Mardin güvercinlerine, Suriye ve Arabistan'dan yoğ
Mardin güvercinlerine, Suriye ve Arabistan'dan yoğ
02 Nisan 2008 / 12:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Mardin güvercinleri son yıllarda gözde yatırım aracı haline geldi. Saatlerce uçabilme ve takla atabilme özelliğiyle bilinen Mardin güvercinleri, neredeyse araba fiyatına alıcı buluyor.Daha çok Suriye ve Arabistan’dan gelen meraklılar tarafından alınan güvercinler, 5 ila 10 bin YTL arasında satılıyor. Yaklaşık 3 bin kişinin güvercin beslediği Mardin’de hemen hemen her evde özenle yetiştirilen kaliteli güvercin bulmak mümkün.


Talipliler arasına 'Dubai'de eklendi


Mardin Güvercinleri Derneği Başkanı Veysi Toparlı da, kurduğu dernekle yetiştirilen güvercinleri dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kaliteli güvercinler her akşam kurulan derneklerde meraklıların beğenisine sunuluyor. Güvercinler özellikle yurtiçinde; İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Adana gibi büyük şehirlerden yoğun talep bulunuyor. Euro ve dolar bazında satılan kaliteli güvercinler, bazen bir araba fiyatına kadar alıcı buluyor.Bunların en kaliteli olanları miski kapaklı, Yusufi, ezrek biberli, mavsali, ezrek mekşuf, sıdır asfar, beyaz, şamie olarak biliniyor.


Özellikle bu tür güvercinler İstanbul piyasasında en çok aranan cinsler arasında bulunuyor.15 ırkı bulunan Mardin güvercinini almak için Suriye, Arabistan ve Almanya’dan gelenlere Dubai’den gelenlerde eklendi.


Güvercin üreticileri, Dubaili müşterileriyle de pazarlık masasına oturmaya başladı.


Zaman


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler