YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme kayyum kararını durdurdu
Ankara 11.Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP'nin Keçiören ilçesi örgütünün kayyum atanmasına ilişkin karara, ihtiyati tedbir koydu.
Mahkeme kayyum kararını durdurdu
19 Aralık 2011 / 11:43 Güncelleme: 19 Aralık 2011 / 11:43

Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP'nin Keçiören ilçe örgütünün kongresini olağanüstü toplamak üzere kayyum atanmasına ilişkin kararın infazını, karar kesinleşinceye kadar ''ihtiyati tedbir'' ile durdurdu.

CHP'nin avukatı Saniye Barut, ''Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin, parti üyesi 2 kişinin açtığı davada, CHP Keçiören ilçe kongresinin olağanüstü toplanması için 3 kişinin kayyum olarak atanmasına'' ilişkin karara itirazda bulundu.

Barut, itirazında, sulh hukuk mahkemesinin kararının, kesinleşmeden icraya konulamayacağını kaydederek, karar kesinleşene kadar infazın ihtiyati tedbir kararıyla durdurulmasına karar verilmesini istedi.

Kararı değerlendiren Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, itirazı kabul etti.

Mahkemenin kararında, Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı kesinleşinceye kadar infazının durdurulması için ''ihtiyati tedbir konulmasına'' karar verildiği belirtildi.

Avukat Barut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''kayyum atanmasına ilişkin kararların kesinleşmeden icra edilemeyeceğinin mahkeme kararıyla teyit edildiğini'' belirterek, ''Bu karar benzer davalar için emsal olacak. Yargıtay yolu tüketilmeden kayyum kararı infaz edilemeyecek'' dedi.

CHP üyeleri Kemal Taşan Sefa ve Kubilay Oskay, ''CHP Keçiören ilçe kongresini olağanüstü olarak toplamak üzere kayyum atanması'' talebiyle dava açmıştı.

Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın kabulüyle 3 kişinin ilçe kongresini olağanüstü toplamak üzere ''kayyum tayin edilmesine'' karar vermişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler