YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme kabul etti
Birinci Ergenekon davasının mahkeme heyeti, Danıştay saldırısının mağdurlarının davaya katılma taleplerini kabul etti.
Mahkeme kabul etti
06 Ağustos 2011 / 09:59 Güncelleme: 06 Ağustos 2011 / 11:03

Birinci ''Ergenekon'' davasında mahkeme heyeti, Danıştay saldırısının mağdurları eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu'nun davaya katılma taleplerini kabul etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada verilen aranın ardından, ara karar açıklandı.

Buna göre mahkeme heyeti, Danıştay saldırısının mağdurları eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu'nun davaya katılma taleplerinin, suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle kabulüne karar verdi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın tanık sıfatıyla uygun görülen tarihte dinlenmesine ilişkin talebin reddini kararlaştıran mahkeme heyeti, Cumhuriyet Gazetesine molotof kokteyli atılması olayına ilişkin davada sanık olan Bedirhan Şinal'ın ceza evinde can güvenliğinin sağlanması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına hükmetti.

Şinal'ın, bazı emniyet, jandarma, ceza evi görevlileri, hakim ve Cumhuriyet savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin talebini reddeden mahkeme heyeti, ceza evi müdürlüklerine yazı yazılarak, Cumhuriyet Gazetesine molotof kokteyli atılması eylemine ilişkin davanın sanıklarının hesaplarına para yatıranların, gönderdikleri ve aldıkları mektupların, sanıkları ziyaret edenlerin listesinin istenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Başbakan'a suikast girişimi kapsamında açılmış dava var ise ilgili mahkemeden dava dosyasının istenmesini, soruşturma aşamasında kalmış ise de soruşturma dosyasının incelenmek üzere mahkemeye gönderilmesini kararlaştırdı.

Sanık İsmail Yıldız'ın ceza ehliyetinin olup olmadığının ve sağlık durumunun araştırılması için bugüne kadar alınan raporlarla birlikte Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesine karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini oy birliğiyle reddetti.

Duruşma, 5 Eylül'e ertelendi. (AA)

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler