YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme başkanı sert çıktı
Mahkeme başkanı sert çıktı
04 Kasım 2011 18:50
Birinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Doğu Perinçek, davayla ilgili siyasilerin beyanlarının olduğunu söylemesi üzerine mahkeme başkanı Perinçek'i uyardı.

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, siyasetçilerin davayla ilgili beyanlarda bulunduğunu söyleyince, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, ''Mahkeme dışı beyanlar, bizim için sivrisinek vızıltısından öteye geçmez. Mahkeme, hangi siyasi partiden olursa olsun mahkeme dışı beyanlara karşı kulağını, gözlerini kapatır'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada söz alan tutuklu sanık İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye'de bir gladyo bulunduğunu, ancak bu gladyonun, kendilerini hapislere atanların olduğunu savundu.

''Muhalefetle, hapishanedekilerle gladyo olur mu '' diyen Perinçek, ''Biz bu gladyonun var olduğunu nereden anlıyoruz, 1993 yılında Uğur Mumcu'nun arabasına konan bombadan anlıyoruz. Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesinden anlıyoruz. O örgüt var. Milleti parçalayan, Türkiye Cumhuriyeti halkını tasfiye eden bir örgüt. Biz bu örgüte karşı savaşan insanlarız. Uğur Mumcu'nun öldürülmesiyle bizim hapse tıkılmamız, şu an izleyiciler arasında da bulunan Bedri Baykam'a bıçak sokulması, Kemalist devrimi yıkmak için yapılan eylemin parçaları'' dedi.

Bu davanın sonuna gelindiğini ifade eden Perinçek, şöyle devam etti:

''Bu çadırda yürütülen davadan söz etmiyorum. Amerika'nın Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yürüttüğü davadan bahsediyorum. Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail devleti hukuken ilan edilmesi için biz tutuklandık. Diyarbakır bu devletin merkezi. Siz bu Atatürk Cumhuriyeti'ni yıkma davasının neresindesiniz '' diye konuştu.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Perinçek'e savunma sınırları içinde kalması konusunda uyarıda bulundu.

Perinçek de ''Soru soruyorum ben'' deyince Özese, bu şekilde soru soramayacağını belirterek, ''Bunlar savunma kapsamında değil'' dedi.

Başkan Özese: ''Siyasi değil, hukuki dava''

Türkiye'ye karşı kurulan tertipte hiçbir vatandaşın yer almaması gerektiğini söyleyen Perinçek, şöyle devam etti:

''Ben bütün vatandaşlara sesleniyorum. Siz bu seslenmeden ister yararlanır, ister yararlanmazsınız. Bu ikinci İsrail devleti ilan edilecek ve Türkiye ilk tanıyanlardan biri olacak. Bu bir Cumhuriyeti yıkma eylemidir ve final aşamasına gelinmiştir. O nedenle bu davada verilen kararlar son derece önemlidir. Ben bu davanın sonunda verilecek kararı biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Atatürk Cumhuriyeti'ne karşı yurtseverler, Türk silahlı Kuvvetleri mensuplarına karşı bir komplo, tertip düzenlenmiştir. Bu tertip yüzünden yurtseverler hapislere atılmıştır. Bu insanlar suçsuzdur. Karar budur. Ben intikam peşinde olan dava adamıyım. Ali, veli umurumda değil. Umurumda olan Atatürk'ün çağdaş Türkiye hedefi, bağımsız egemen refah içindeki emekçi halkın yönettiği bir Türkiye. Bu tertipleri yapanlar kesinlikle mahkum edilecektir. Bu tertibe alet olmak istemiyorsanız hemen herkesi tahliye edin.''

Perinçek'in bu sözleri üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Biz kimseye alet olmayız. Dosya kapsamında yargılama yapıyoruz. Bu siyasi bir davada değil hukuki bir dava'' diye uyarında bulundu.

Perinçek ise ''Bana kızmayın, Tayyip Erdoğan'a kızın. Tayyip Erdoğan yargı ile iş birliği halinde olduğunu söylüyor'' deyince, Özese, ''Bunlar bizi bağlamaz'' diye konuştu.

Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu ise ''Mahkeme dışı beyanlar bizim için sivrisinek vızıltısından öteye geçmez. Mahkeme hangi siyasi partiden olursa olsun mahkeme dışı beyanlara karşı kulağını, gözlerini kapatır'' dedi.

Veli Küçük

Duruşmada söz alan tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük de tutuklu sanıklardan Bedirhan Şinal'in Tekirdağ Cezaevinden ananesi ile yaptığı 23 Temmuz 2008 tarihindeki telefon görüşmesinin bir bölümünün iddianameye alındığını belirtti.

Görüşmenin küçük bir bölümünde Şinal'in adının baş harfi ''V''  ile başlayan, Kandıra'da yatan birinden bahsettiğini ifade eden Küçük, iddianameyi hazırlayan savcının da bu konuşmanın bu bölümünü alarak, tahmin yöntemiyle ''V''nin Veli Küçük olduğu değerlendirmesini yaptığını söyledi.

Savcının, bu görüşmenin tamamını değerlendirmeyerek kasıtlı bir şekilde çarpıtarak iddianameye yer verdiğini savunan Küçük, bu nedenle Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atılması dosyasının bu davayla birleştirildiğini anlattı.

Duruşma, taleplerin alınmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler