YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kutsal topraklara gidecek hacı adayları için düzen
Kutsal topraklara gidecek hacı adayları için düzen
Kutsal topraklara gidecek hacı adayları için düzen
31 Ekim 2008 / 16:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kutsal topraklara gidecek hacı adayları için Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde uğurlama töreni düzenlendi.


İstanbul İl Müftülüğü ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından düzenlenen tören öncesinde hacı adayları, Eyüp Sultan Camisinde Cuma namazı kıldı.


Daha sonra Eyüp El-Ensari'nin türbesini ziyaret eden hacı adayları, burada Eyüp Müftüsü İsa Gürler'in yaptığı duaya eşlik etti. Hacı adayları ardından mehter takımı eşliğinde yürüyerek Feshane'ye geldi.


İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı, yaptığı konuşmada, hacı adaylarını kutsal topraklara uğurlamanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, İslam'ın 5 şartından biri olan hac ibadetinin niyet edildiği andan itibaren başlayıp, görevi tamamlayıp yurda dönünceye kadar devam eden, insan hayatının en uzun ibadeti olduğunu söyledi.


Hac için bu yıl 785 bin kişinin başvurduğunu, bunun 110 bininin kutsal topraklara gidebileceğini kaydeden Çağrıcı, İstanbul'da ise 123 bin başvuru yapıldığını, bunun 18 bininin hacca gideceğini bildirdi.


Çağrıcı, 11 Aralıkta başlayacak hac dönüşlerinin 4 Ocakta sona ereceğini kaydetti.


Hacca gideceklerin makbul bir hac yapmalarını ve sağlık içinde evlerine dönmelerini dileyen Çağrıcı, kutsal topraklarda memleketin iyiliği ve güzelliği, Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması, toplumsal barış, bütün İslam aleminin huzuru, dünya insanlığının hayrı ve barışı için dua etmelerini istedi.


Mustafa Çağrıcı, ''hacı adaylarının yaptıkları ibadetin önemini idrak etmelerini, hac yolculuğu sırasında Allah'ın rızasına uygun ibadetler yapılmasını ve kendileriyle aynı yolculuğa çıkan din kardeşlerinin gönüllerini kırmamalarını ve onlara rahatsızlık vermemelerini'' istedi.


Çağrıcı, ayrıca hacı adaylarına kafiledeki din görevlilerinin talimatlarına uymaları gerektiğini de hatırlattı.


Konuşmaların ardından topluca dua edildi.


Mustafa Çağrıcı, daha sonra Orhan Durgut ve Fatma Durgut'un ''Fotoğraflara Yansıyan Kutsal Topraklar'' isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. ZAMAN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler