YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük'ün adını şifreli verdi
Küçük'ün adını şifreli verdi
Küçük'ün adını şifreli verdi
21 Şubat 2009 / 08:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhuriyet gazetesine düzenlenen molotoflu saldırının arkasından Ergenekon çıktı. İki çocuğa eylemi yaptıran Bedirhan Şinal'in, talimatı Sedat Peker'in sağ kolundan aldığı tespit edildi. Şinal, dinlemeye takılan telefon görüşmesinde de 'Eylemin arkasında Kandıra'daki V. var' diyerek Küçük'ü işaret etti

Danıştay saldırganları Alparslan Arslan ile Osman Yıldırım'a Cumhuriyet'i bombalattığı ortaya çıkan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün adı gazeteye yapılan molotoflu saldırıya da karıştı. Savcılık gazeteye 29 Mart 2008'de yapılan saldırıyı azmettiren Bedirhan Şinal'in talimatı Sedat Peker'in sağ kolu Boğaç Kaan Murathan'dan aldığını tespit etti. Şinal, eylem emrinin Veli Küçük'ten geldiğini söyledi.


HESABINA PARA YATIRILDI


Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianameyi tamamladı. İddianamede, molotof kokteyllerini atan U.E. ve O.A.'nın ifadeleri ile yakalanan sanık Bedirhan Şinal'in savcılığa ek ifade verdiği belirtildi. Şinal ifadesinde Bayrampaşa Cezaevi'nde Seyhun Zaim, Bora Ballı, Sinan Çetin ve Bayram Demir'le aynı koğuşta kaldığını, bu kişilerin önemli isimlere saldırı planladığını söyledi. İddianamede Şinal'la birlikte aynı koğuşta bir süre Sedat Peker'in sağ kolu Boğaç Kaan Murathan'ın da kaldığı, bu dönemde Şinal'in hesabına değişik tarihlerde para yatırıldığı belirtildi.


KÜÇÜK'ÜN ADINI ŞİFRELİ VERDİ


İddianamede Şinal'in, cezaevinde, 23 Temmuz 2008'de telefonla Seyhun Zaim'in eşi Gülten ve annesi Fatma Zaim'la yaptığı telefon görüşmelerine yer verildi. Görüşmelere göre, Şinal, saldırıyla ilgili Savcı Zekeriya Öz'e ifade verdiğini söyledi. Şinal, Gülten Zaim'in “Peki sen savcıya ne cevap verdin?” demesi üzerine “Emniyette baskı altında ifade verdim” diye konuştu. Anne Fatma Melahat Zaim de Şinal'a “Peki en baştaki kim Bedo? Sadece bir isim ver bana” dedi. Şinal ise “En baştaki... Ben onu mektupta yazacağım” karşılığını verdi. Zaim'in ısrarla “Bari bir baş harfini söyle bana” şeklindeki sözleri üzerine Şinal, “Baş harfi V. ile başlıyor.... Yok yok burdan değil. O da cezaevinde, Kandıra'da yatıyor” dedi. İdidanamede Şinal'in 'V' ile o dönemde Kandıra Cezaevi'nde yatan Veli Küçük'ü şifreli olarak işaret ettiği belirtildi.


İŞ YATTI ABİLER RAHATSIZ


İddianamede Şinal'in Ergenekon sanığı Hüseyin Görüm'ün talimatıyla cezaevinden arkadaşı Tufan Yüce'nin Edirne'deki adresine mektup gönderdiği belirtildi. Şinal, mektupta İlhan Selçuk'u öldüremeden yakalandığını kendisine görev veren ağabeylerinin bu yüzden canlarının sıkıldığını anlatarak, Yüce'ye görüşmesi için bir telefon numarası verdi.


EMİN GÜRSES'LE GÖRÜŞ


Polis, mektup adresinde Ergenekon sanığı uzman çavuş Muhammet Yüce'nin oturduğunu tespit etti. Mektupta bahsedilen telefon numarasının da Ergenekon sanığı Emin Gürses'e ait olduğu belirlendi. Şinal'in, Selçuk'a gönderdiği mektup ise cezaevi yönetimine takıldı. Mektupta Şinal, asıl amacının Selçuk'u öldürmek olduğunu anlattı.


Planı 'büyük abi' değiştirdi


İddianamede, Şinal, Ballı, Zaim ve Demir'in molotoflu saldırıyı, 15 yaşından küçük U.E. ve O.A'ya yaptırdıkları, talimatın Boğaç Kaan Murathan tarafından belirtilerek “Eylem ilk önce Selçuk'un öldürülmesi şeklinde planlandı. Ancak Şinal'in cezaevinden çıktıktan sonra Murathan ile yaptığı görüşmelerle ses getirecek farklı bir eylem palanlandı” denildi. İddianamede Şinal'in, Demir, Ballı ve Zaim'in talimatlarıyla başka eylemler de gerçekleştirdiği ve bu grubun tetikçisi olduğu belirtildi.


Peker'in adamı Tekin'le bağlantılı


Sedat Peker ve adamlarına yönelik yapılan Kelebek Operasyonu'nda Peker'in sağ kolu Boğaç Kaan Murathan, Yener Keskin'le birlikte gözaltına alınarak tutuklandı. Veli Küçük'ün emri ile molotoflu saldırı ta- limatını veren Murathan'ın adı Danıştay'a saldırısında tetikçi Alparslan Arslan'ı azmettirmekle suçlanan Muzaffer Tekin'le de gündeme geldi. Murathan'ın 2002 yılında Tekin'le sık sık telefonla görüştüğü tespit edildi. Telefon görüşmelerinde Tekin'in, Peker'in asker firarisi olan iki adamının sorununu çözmek için devreye girdiği konuşuluyordu.


Ergenekon'un siyasi eylemi


Şinal'in cezaevinde iki mektubu Ergenekon sanığı Hüseyin Görüm'ün talimatıyla yazdığına dikkat çekilen iddiamanede “Bu eylem Ergenekon terör örgütünün siyasi amaç ve hedefleri doğrultusunda örgüt ile irtibatlı kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir” denildi. Şinal'in, 'terör örgütüne yardım etmek, patlayıcı madde atmak, patlayıcı madde imal etmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 42 yıla kadar hapsi istendi. Diğer şüphelilerin de örgüte yardım etmek ve azmettirmekten 8 yıldan 19 yıla kadar, yaşı küçük O.A.'nın da 10 yıldan 25 yıla kadar hapsi istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler