YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik zirve için dünya basını ne dedi?
Kritik zirve için dünya basını ne dedi?
Kritik zirve için dünya basını ne dedi?
06 Kasım 2007 / 16:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sadece Türkiye'nin değil, tüm düyanın gözü kulağı Washington'daydı. Uluslararası basın yayın organları Erdoğan-Bush zirvesini yakından takip etti. Başkan Bush'un verdiği sözlere vurgu yapan dünya basını, geniş kapsamlı sınır ötesi harekatın ötelendiğini duyurdu.Erdoğan-Bush zirvesini uluslararası Associated Press ve Reuters ajansları flaş haber olarak duyurdu. Amerikan basını zirveye geniş yer ayırdı. Başkan Bush'un PKK'yı ortak düşman olarak ilan ettiğinin altını çizen The Newyork Times, Amerika'nın terörle mücadelede Türkiye'ye istihbarat verme taahhüdünde bulunduğunu belirtti.


Herald Tribune ise zirveyle ilgili olarak "Bush, PKK'yı kontrol altına almak için Türkiye'ye ek yardım önerdi." başlığını attı ve atılan adımı "Türkiye'yi olası bir operasyondan vazgeçirmek için Amerika'nın son çaresi" olarak nitelendirdi.


İngiliz The Independent "Bush, PKK'yı durdurma sözü verdi." spotunu kullandı ve geniş kapsamlı bir sınır ötesi harekat olasılığının azaldığına dikkat çekti. The Times gazetesi de, Başkan Bush'un Başbakan Erdoğan'a PKK'lıları kovalamak için söz verdiğini yazdı. İngiliz The Guardian gazetesi görüşmenin Türk medyası tarafından "hesaplaşma" olarak tanımlandığını hatırlattı ve Dışişleri Bakanı Rice'ın istihbarat paylaşımı önerisinin fazla bir içeriği olmadığını yorumladı.


Katar merkezli El Cezire televizyonu da, "Bush Türkiye'ye PKK sorununu çözmek için söz verdi." başlığını kullandı. El Cezire, Bush'un PKK'yı düşman olarak tanımlamasına vurgu yaptı ve Erdoğan'ın görüşmeden mutlu ayrıldığını belirtti.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler