YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kraliçe neleri satın aldı?
Kraliçe neleri satın aldı?
Kraliçe neleri satın aldı?
14 Mayıs 2008 / 14:56 Güncelleme: 14 Mayıs 2008 / 00:00

Kraliçe Elizabeth, Bursa’da gittiği tarihi Koza Han’da Mehter Marşı ile karşılandı. Burada üç dükkanı ziyaret eden Kraliçe, Koza Han’ı gezdi, ipek kumaş satın aldı.İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, British Airways’e ait özel uçakla saat 11.40’ta Bursa’ya geldi. Cumhurbaşkanı eşi Hayrünnisa Gül ve Dışişleri Bakanı’nın eşi Zeynep Babacan’ın eşlik ettiği Kraliçe, gezisine tarihi Koza Han’ı ziyaret ederek başladı.


Kraliçe ve eşini, Koza Han’ın da yer aldığı Orhangazi Parkına gelişinde Bursa Valisi Şahabetttin Harput, Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı’nın eşi Zeynep Babacan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez’in eşi Ümran Sönmez karşıladı.


İki çocuk tarafından çiçek takdim edilen Kraliçe ve eşi için karşılamanın ardından folklor ve mehter gösterisi sunuldu. Bursa Mehter Takımı, gösteriden sonra Kraliçe Elizabeth’e bir yeniçeri heykeli hediye etti.


Kraliçe ve eşi, gösterinin ardından Koza Han’a girerek, tarihi yapıyı gezdi. Burada üç dükkanı ziyaret eden Kraliçe, ipek kumaş satın aldı. Kraliçe’ye, girdiği dükkanlardan birinde, beğendiği Osmanlı tuğrası motifli ipek eşarp da hediye edildi.


Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip, daha sonra Bursa Olgunlaşma Ensitüsü’nden ebru sanatçısı Nuray Yıldız’ın ebru yapmasını izledi. Kraliçe, yakından ilgilendiği ebru sanatıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.


2. Elizabeth ve eşine, Koza Han ziyareti sırasında Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird de eşlik ediyor.


Bursa’nın önde gelen yerel gazetesi Bursa Hakimiyet de, bugün “Welcome to Bursa Your Majesty” (Bursa’ya Hoş Geldiniz Majesteleri) başlığıyla çıktı. “Majesteleri II. Elizabeth, kentimizi ziyaretinizle onur verdiniz. Sizi en iyi şekilde ağırlayacağımızı umuyoruz” diye yazan gazete, ilk sayfasındaki haber ve yazıları da Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler