YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konya'da Ergenekon ağı
Konya'da Ergenekon ağı
Konya'da Ergenekon ağı
23 Temmuz 2008 / 18:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Konya polisi tarafından eş zamanlı olarak 5 ilde yapılan operasyonunun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri gözaltına aldıkları kişilerin evlerinde yaptıkları aramalarda ciddi bilgilere ulaştı.


Polisin ele geçirdiği belgelerde, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, birçok devlet büyüğüne hakaret içeren belgelere ulaştığı öğrenildi. Yine şüphelilerin hükümeti yıkmak, ülkeyi kaosa sürüklemek ve silahlı eylemlere teşvik etmek suçlarına istinaden gözaltına alındıkları öğrenildi. Ayrıca, gözaltına alınanların Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan kişilerle irtibat içinde oldukları iddia edildi.


Konya Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, sabah saatlerinde Ergenekon soruşturması kapsamında 5 ilde 26 kişi gözaltına alındı. Emniyet yetkilileri, 5 ilde eşzamanlı operasyon düzenlendiğini, zanlıların devlet ve ulusu zarara uğratmak, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak gerekçesiyle gözaltına aldıklarını açıkladı.


Edinilen bilgiye göre, Konya merkezli Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri'nin düzenledikleri operasyon kapsamında Konya'da 13, İstanbul'da 5, Kocaeli'nde 6, Elazığ ve Mersin'de birer kişi gözaltına alındı. 5 ilde toplam 26 kişi yakalandı.


Konya'da yapılan operasyonda Oğuzhan Ç., Osman Nuri Ç., Mehmet A., Ali Aykut A., Tangut A., Vicdan U., Mehmet S., Muhammed Zahit E., Ahmet T., Mevlüt S., Erdoğan B. ve Ahmet A., adlı kişiler gözaltına alındı. Milli Çözüm Dergisi'nde devlet büyükleri aleyhinde yazı yazdıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları öğrenildi. Konya'da gözaltına alınan 8 kişi sabah saatlerinde Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Şahıslar sorgulanmak üzere tekrar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü


Diğer illerde yakalanan zanlıların da Konya'ya getirildiği öğrenilirken, gözaltına alınanlar arasında İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi Profesör Uçkun Geray ile parti yöneticilerinden Yusuf Buldu ve Nuran Gökdemir'in de bulunduğu öğrenildi. Milli Çözüm Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akgül ile dergi yazarlarından bir kısmının da gözaltına alındıkları açıklandı. Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan şahısların devlet ve ulusu zarara uğratmak, çıkar amaçlı suç örgütü kurmaktan dolayı yakalandıklarını belirtti. Operasyon devam ediyor.


Büyük gözaltında sayı 26'ya ulaştı


Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 26'ya çıktığı belirtildi.


Konya Emniyet Müdürlüğünün düzenlediği operasyon kapsamında Konya'da 13, İstanbul'da 5, Kocaeli'de 6, Mersin ve Elazığ'da birer kişinin gözaltına alındığı belirtildi


Diğer illerde gözaltına alınan şüphelilerin Konya'da sorgulanacağı bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında Milli Çözüm Dergisi çalışanlarının da bulunduğu ifade edildi.


Operasyon kapsamında Milli Çözüm Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akgül'ün Elazığ'da gözaltına alındığı ve Konya'ya getirildiği öğrenildi.


Polis yetkilileri, operasyonun hazırlık aşamasının 1,5 yıl sürdüğünü belirtti.


Operasyonlar kapsamında 3 ruhsatsız silah ele geçirildiği, inceleme için çeşitli dokümanlar ile bilgisayarlara el konulduğu bildirildi.


CERRAH: ARKADAŞLARIMIZ YARDIMCI OLDU


İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, aralarında İstanbul'un da bulunduğu çeşitli illerde gerçekleştirilen operasyonun Konya Emniyet Müdürlüğünce düzenlendiğini bildirdi.


Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki makamından ayrılırken gazetecilerin bugün çeşitli illerde düzenlenen operasyona ilişkin soruları üzerine, ''Konya Emniyet Müdürlüğünün yaptığı bir operasyon. Oradan ekipler geldi, arkadaşlarımız yardımcı oldu. Bütün konu Konya Emniyet Müdürlüğünün bilgisinde'' dedi.


Gazetecilerin ''Operasyon, Ergenekon soruşturması ile bağlantılı mı?'' sorusuna Cerrah, ''Bizde o konu ile ilgili bir bilgi yok'' yanıtını verdi.


KOCAELİ'DE GÖZALTINA ALINAN 3 KİŞİDEN 2'SİNİN İSİMLERİ BELLİ OLDU


Ergenekon soruşturması kapsamında Kocaeli'de gözaltına alınanların isimleri belli oldu. Gebze ilçesinden Ufuk E., Halıdere beldesinde Osman E.'nin gözaltına alındığı öğrenildi.


Alınan bilgiye göre; Ergenekon soruşturması kapsamında bugün 5 ile eş zamanlı yapılan operasyonda gözaltına alınanların 3'ü Kocaeli'den.


Konya polisinin Gebze ilçesinde Milli Çözüm Dergisi Yayın Kurulu'nda görevli Ufuk E. yine aynı dergide görevli Osman E. ise Halıdere beldesinde gözaltına alındı. Kocaeli'de gözaltına alınan üçüncü kişinin ise kim olduğu açıklanmadı.


Gözaltına alınanların Konya'ya götürüldüğü öğrenildi.


İSTANBUL'DAKİ İKİ ŞÜPHELİ AKŞAM KONYA'YA GÖNDERİLECEK


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan İşçi Partili Prof.Dr.Uçkun Geray ile Ulusal Kanal çalışanı Nuran Gökdemir akşam saatlerinde havayoluyla Konya'ya gönderilecek.


Konya merkezli yürütülen ve 5 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan 2 şüphelinin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. İki isim akşam uçakla Konya'ya gönderilecek. İki ismin avukatı Mehmet Aytekin, Terörle Mücadele Şube Müdürülğü'n gelerek müvekkileriyle görüşmek istedi. Ancak şube görevlilerinin soruşturma kapsamında şu anda bu kişilerle görüşemeyeceklerini bildirmesi üzerine emniyetten ayrıldı. Aytekin yaptığı açıklamada, gözaltıların neden gerçekleştiği konusunda kendisinin de bir bilgisinin henüz bulunmadığına işaret etti.


TUZCU: KİŞİLERİN ORTAK AMAÇLARI SÖZ KONUSU


Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, bu sabah başlatılan operasyonda gözaltına alınanlarla ilgili olarak, ''Ergenekon örgütü ile bağlantıları araştırılıyor'' dedi.


Tuzcu, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah Konya merkezli olarak 5 ilde düzenlenen operasyonda toplam 26 kişinin gözaltına alındığını söyledi.


Diğer illerde gözaltına alınan kişilerin Konya'ya getirilmekte olduğunu belirten Tuzcu, ''Bu bir terör örgütü operasyonudur. Gözaltına alınan kişilerin Ergenekon örgütü ile bağlantısı araştırılıyor. 4 gün sürecek sorgunun ardından her şey daha netlik kazanacak'' dedi.


Bu operasyonun hazırlığının 1.5 yıl sürdüğünü, Adana'dan Başsavcının emriyle de operasyonu başlattıklarını dile getiren Tuzcu, aralarında bir siyasi partinin yöneticileri ve Milli Çözüm Dergisi'nden kişilerin de bulunduğu 26 zanlının sorgularının Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube müdürlüğünde yapılacağını ifade etti.


''Gözaltına alınan birbirinden farklı gibi görünen kişilerin ortak amaçlarının söz konusu olduğunu'' vurgulayan Tuzcu, ele geçirilen dokümanlar ve yapılan incelemelerin buna işaret ettiğini kaydetti.


Operasyonun henüz başında oldukları için bazı konularda açıklama yapmanın doğru olmayacağını belirten Tuzcu, ancak operasyon düzenledikleri grubun ciddi amaçlarının bulunduğunu vurguladı.


Bu sabah Konya merkezli düzenlenen operasyon kapsamında Konya'da 13, İstanbul'da 5, Kocaeli'nde 6, Mersin ve Elazığ'da birer kişi gözaltına alınmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler