YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıvrıkoğlu suikastında çarpıcı bilgiler
Kıvrıkoğlu suikastında çarpıcı bilgiler
24 Aralık 2009 17:22
Okkan’ı Öldürdüğü İddia Edilen Tim, Kıvrıkoğlu’na Düzenlenen Suikast Girişiminde de başroldeydi.

Eski TSK tercümanı Yıldrım Beğler’in yaptığı açıklamayla, Gaffar Okkan suikastına karıştıklarını ve sonra Malatya’da düşen uçakta can verdiklerini iddia ettiği Özel Kuvvetler timinin, 1997 yılında KKTC’deki tatbikatta dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’na düzenlenen suikast girişiminde de başrol oynadıkları ortaya çıktı.

Gazeteci Muhammet Kutlu’nun, Kasım ayı sonlarında piyasaya çıkan “Derin Güçlerin Gizli Ordusu, Gladio” adlı kitabında, Albay Vural Berkay’ın şehit olduğu suikast girişiminin tüm detayları, tanık anlatımlarıyla ortaya konuluyor.

Kutlu’nun, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in şüpheli uçak kazasıyla şehit olması, Hiram Abas ve Özal’ın, 1987 yılında Şam ziyaretinde Hafız Esad’ı PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kaldığı evin önüne götürerek suçüstü yapmaları nedeniyle öldürüldüğü yönündeki ciddi iddialar, Akın Birdal’a düzenlenen saldırının İngiltere’yi de içine alan müthiş komplolar dizisi, 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbelerinde Gladio’nun rolü gibi pek çok olaya ışık tutan kitabında, Malatya’da düşen CASA uçağında can veren Özel Kuvvetler timiyle ilgili çarpıcı gerçekler dikkat çekiyor.

gitme.20091224172651..jpg

Muhammet Kutlu’nun “Gladio” adlı kitabının, 223. Sayfasında yer alan Kıvrıkoğlu’na başarısız suikast girişimi ve olaya karışan timin Malatya’da düşen uçakta can vermesiyle ilgili bilgiler şöyle aktarılıyor:

Kıvrıkoğlu’nu Sıyıran Kurşun ve Düşen CASA uçağında Ortadan Kaldırılan Özel Tim…

KKTC’de gerçekleştirilen Toros-2/97 Tatbikatı sırasında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı’nı sıyırıp geçen bir kurşunun, hemen arkasındaki Albay Vural Berkay’a isabet edip şehit ettiğini hemen herkes bilir.

Yine, en azından akşam haberlerini izleyecek kadar çevresinde olanlara duyarlı olan herkes, bu kurşunun, bir yıldan az bir süre sonra, 1998 Ağustos’unda, Genelkurmay Başkanı olacağına kesin gözüyle bakılan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun bertaraf edilmesi amacına yönelik olarak gönderildiğine inanır. Çünkü Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, kazara hayatını kaybedip yeri boşaldığında, hemen ardından gelen Orgeneral Çevik Bir için Genelkurmay Başkanlığı’nın yolu açılacaktı.

İşin doğrusu, o dönemde Kıvrıkoğlu’nun, herhangi bir tatbikat alanında ya da başka bir yerde, herkesin gözünün önünde başına yıldırım dahi düşse, ya Orgeneral Çevik Bir’in, ya da onun yolunu açmak isteyen “dost ve müttefik” karanlık güçlerin parmağı olduğu düşünülürdü.

İşte bu kritik dönemde meydana gelen böyle bir ölümlü tatbikat kazası, geniş yankı uyandırdı. 28 Şubat cuntası dönemi şartlarının elverdiği ölçüde, haberlere konu oldu. Ancak olay TSK tarafından da “kaza” olarak değerlendirildiğinden, fazla üzerine gidilmeden konu kapatıldı.

Başarısız Bir Suikast Tatbikatı

Şimdi gelelim, o gün orada neler yaşandığına. Detaylara geçmeden önce, belirtmeliyim ki; Burada yazılan bilgiler, tatbikatta bulunan bazı askeri personelin, olayla ilgili yaşananları, daha sonra çeşitli vesilelerle yakınlarına, dostlarına nakletmesi sonucu oluşan söylentilerin araştırılması sonucu elde edilen bilgilerdir. Elinizdeki kitap için hazırlıklara başladığımda, bazılarıyla yüz yüze görüşmeyi başardık. Bilgilerin birbirini tuttuğunu gördük. 

Anlatılanları resmi açıklamalar ve kamuoyuna yansıyan bilgilerle karşılaştırınca, söz konusu bilgilerin doğruluğu konusunda fazla tereddüt kalmadığı için buraya aktarmakta sakınca görmedik.

Tatbikatın Konusu: S-300 Rampaları Nasıl Ele Geçirilir?

Toros-2/97 Tatbikatı, Rumların Kıbrıs’a Rus S-300 füze kalkanları yerleştireceği açıklamasıyla başlayan gerginliğin devamında düzenlenmiş bir tatbikattı. Tatbikatın o günkü konusu da S-300 füze rampalarının ele geçirilerek imha edilmesi ile ilgiliydi.

Tatbikat, Lefkoşa’dan Güzelyurt’a giderken, Güzelyurt’a varmadan sağ tarafta bulunan geniş alanda icra ediliyordu. Mizansen gereği, askerlerin bidonları birbirine kaynakla ekleyerek oluşturdukları temsili S-300 rampaları, Özel Kuvvetler’e mensup bordo berelilerden oluşan bir tim tarafından imha edilecekti. Bordo bereliler, arazide görünmeden S-300 rampalarına etkili atış mesafesine kadar yaklaşacaklar, 200 metre mesafeye geldiklerinde, füze rampalarını koruyan Rum askerlerine ateş ederek etkisiz hale getirecekler. Sonra da rampalara patlayıcılar bağlayıp havaya uçuracaklardı.

Tatbikat alanında silah kullanarak harekât icra eden başka herhangi bir unsur bulunmuyordu. Tatbikat alanının yerleşimi ise şu şekildeydi. Protokol çadırının kurulduğu tepe, Seyirtepe’ydi. Seyirtepe’nin doğusunda, aşağı yukarı bin 500 metre ileride sızma yapılarak imha edilecek temsili S-300 füze rampaları bulunuyordu.

Ters İstikamete Giden Kurşun!

Rampayı ateşle baskı altına alıp imha edecek olan bordo bereliler de, arkaları tamamen Seyirtepe’deki protokol çadırına, yüzleri de füze rampalarına dönük olarak, bin metre mesafede konuşlanmıştı.

Bordo bereliler, ateşe başladıklarında, bir kurşun gelerek Kara Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun sağ kolunu sıyırıp, arkasında oturan Vural Berkay’ın kalbine isabet etti. Protokol oturma düzeninde, koltuklar, arka sırada oturanların, önlerinde oturan iki kişinin arasından önlerini görebilmesi esasına göre dizilmişti. Tatbikat esnasında Vural Albay’ı şehit eden kurşun, Orgeneral Kıvrıkoğlu ile sağında oturan KKTC Tarım Bakanı’nın arasından geçmişti. Orada bulunanların ifadelerine göre, kurşun, Orgeneral Kıvrıkoğlu’nun çok yakınından, adeta omzunu yalayarak geçmişti.

Tüm Oklar, İki Bordo Bereli Astsubayı Gösteriyor Ama…

Yapılan soruşturmada son derece kritik bir bilgiye ulaşıldı. Buna göre, sırtları yaklaşık bin metre gerideki protokol çadırına dönük olarak ilerideki füze rampalarına ateş eden bordo berelilerden biri, arkadaşlarının aksine, geriye dönerek protokol çadırına nişan almıştı. Soruşturma sonucunda, tüm oklar, bir kilometreden bir yumurtayı vurabilecek kadar keskin nişancı olan bordo bereli bir astsubayı gösteriyordu. Aynı timde bulunan, yine keskin nişancı olan ve şüpheli astsubay ile eşi nedeniyle akrabalık bağı bulunan başka bir astsubay da şüpheli durumdaydı.

Fakat, nedense işin çok yukarılara, belki de çok batıya gideceği düşünülerek resmi bir suçlama yapılmadı. Konu kapatıldı.

Tatbikat alanında bulunmuş olan bazı tanıklar, tatbikat öncesinde son kez alanı inceleyen general ve albaylardan oluşan heyetin, bordo berelilerin yanından geçerken, astsubaylar dahil tim elemanlarının sere serpe uzandıkları yerlerden doğrulmadıklarını, hatta ayak ayak üstüne atmış olan tim elemanlarının, önlerinden geçen rütbelileri kayıtsızca izlediklerini hatırladıklarını belirtiyorlar.

Kıbrıs’taki Özel Tim, Malatya’da Düşen CASA Uçağındaydı

Kıbrıs’taki kazalı tatbikata katılan Özel Tim’in tümü, 16 Mayıs 2001’de Malatya yakınlarında düşen Casa tipi nakliye uçağında can verecekti. Özel Kuvvetler’den 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş ve 10 erin bulunduğu uçak, Diyarbakır’dan kalkmış, Malatya’ya gidiyordu.

İlk kez bu kitapta yer alan bu bilgiyi, söz konusu tatbikatta bulunan birden fazla askeri personel doğruladı. Aynı tanıklar, söz konusu timin düşen uçakta can verdiğinin, pek çok TSK personeli tarafından da bilindiğine dikkat çekiyorlar. Bilindiği kadarıyla, söz konusu iki şüpheli astsubay da ölenler arasında bulunuyordu.

CASA Üstüne CASA

Malatya'da düşen CASA CN-235 uçak kazasında şehit olan 34 Mehmetçik'in acısı dinmeden, iki gün sonra da Ankara'da aynı tip bir uçak daha düştü: 1 TAI personeli şehit oldu, 3 İspanyol öldü. Üç gün içinde düşen iki CASA uçağı, basında ve kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Uzaklardaki dost ve müttefiklerimiz, bir taşla birkaç kuş vurmayı çok sevdiklerinden, İspanyol yapımı bu uçakların karalanması için oluşan fırsat değerlendirildi. “Bir kısım basın”, derhal CASA uçaklarının güvensiz olduğu ve İspanyolların teknolojilerinin yetersiz olduğu yönünde yorumlara yer vermeye başladı.

Ankara’da meydana gelen ikinci kazada, TAI tarafından İspanyol CASA firması ile Türk Silahlı Kuvvetleri için ortaklaşa üretilmekte olan 9 CN–235 uçağının ikincisi, ilk test uçuşunu yapmak üzere pistten kesildikten hemen sonra henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştü.

Kazada, 1 TAI personeli şehit oldu, 3 İspanyol hayatlarını kaybetti. TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (TAI) yapılan açıklamaya göre, CASA firması ve uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenmiş yazılı uçuş norm ve kurallarına uygun olarak tüm sistem kontrolleri yapılarak uçuş müsaadesi alınan uçak, test uçuş görevi için uçuş ekibine teslim edilmişti.

Şemdin Sakık Cezaevinde Derin Bilgileri Nasıl Alabiliyor?

Söz konusu timin, Malatya’da düşen Casa uçağında can verdiği kazayı, biraz değişik şekilde de olsa, terör örgütü elebaşılarından Şemdin Sakık’ın bildiği de anlaşılıyor. Cezaevinde yatan bir mahkûmun, nasıl bu kadar derin bilgilere “hala” ulaşabildiği ise ayrı bir inceleme konusu olsa gerek.

Şemdin Sakık’ın tıpkı terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın, hediye paketi içinde Türkiye’ye teslim edildiğine benzer şekilde, ölüm saçtığı bu topraklara “sağ salim” getirilmesi bile, kodeste bu bilgilere nasıl ulaştığını açıklayabilir aslında. 

Nuriye Akman’ın 14 Kasım 2006 tarihinde Zaman Gazetesi’nde yayınlanan Şemdin Sakık’ın avukatlığını yürüten Vedat Erten ile görüşmesinde, Malatya’da düşen Casa uçağından bahsedilir. Nuriye Akman, burada Şemdin Sakık’tan avukatı Vedat Erten aracılığıyla bilgi almaya çalışmış. Avukat Vedat Erten’in Akman’a aktardıkları şöyle:

“Ama şundan çok emin olarak konuşuyor. Casa uçağının Malatya’da düşmesinden sonraki ilk görüşmemizde, ‘Beni getirenleri götürdüler. Beni Irak’tan Türkiye’ye getirenler bu uçaktaydı. Ve içlerinde Yeşil de vardı.’ dedi bana.”

-Ondan nasıl haberdar olabiliyor?

O tabii cezaevinde kaldığı dönemde sadece avukatla görüşmüyor. Cezaevi müdürüyle, cezaevi güvenliğiyle ve dışarıdan gelen bazı subaylarla da görüştüğünü bana söylüyordu. Özellikle o olağanüstü uygulamanın olduğu dönemde subaylarla çok sıkı bir görüşme trafiği yaşıyorlardı.

İLGİLİ HABER

Okkan'ı Özel Kuvvetler'e bağlı C Timi öldürdü

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler